www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 9:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Kako jas go dozivuvam ribolovot i sto toj prestavuva za mene
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 08, 2016 2:03 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Jул 11, 2012 8:58 pm
МислењаCOLON40
Ne znaev kade ja da ja smestam ovaa tema ama aj ovde
Sto prestavuva za vas ribolovot I kolkav del od vasiot zivot mu pripisuvate

Eve jas za mene ke kazam, deka od 4-5 godisna vozrast se navlekov, I nikako ne mozam da go odviknam. Ednostavno sum opsednat so ribolov. Porano koga ke otidevme na letovanje Struga, jas cel den visev na pristaniste ili dremev vo voda I ribolovev, moite ke mi receja zemi odmori, jas ne be, porucvav vo pola minuta ke piknev celo lepce v usta I kje go dzvakav dodeka so trskite itav kon pristanisteto ili najcesto tamu mi nosea kifla da porucam dodeka lezam na dokot I cekam mrenka da zagrizi od dupkata. Od 6 sabajle do 12 vecerta ribolovev. Koga ke odevme Ohrid cello vreme umot vo ribite mi bese, ako otidevme Struga pokraj drimot obavezno trskata ke ja zemev so mene. Son ne me fakjase duri. Na momenti ke mi zdosadese skroz, posle nekoe vreme pak ke se opsednev.
Eve 20 i kusur godini uste sum zavisen. Poslednive 10 godini retko ribolovam, sto mozebi uste povekje stanuvam opsesiven, bidejki samo zamisluvam i mectaam namesto da riblovam.
Ne znam ama koga ribolovam me obzema golema vozbuda i adrenalin mi tece niz venite, skroz se zanesuvam vo toa. Ne mozam da se kontroliram, lovam na site mozni sisitemi i nacini, alcen sum, se opteretvam premnogu, vakvi prihrani onakvi prihranai, vakvi mamci, onakvi mamci, menvam spinning, posle dubina, pa tapa, pa pak drugo, ne znam sto sledno da napravam oti sakam se da napravam, da gi fatam sto povekje ribi, i najmnogu se nasocvam na nekoi pogolemi klenovi ili mrenki sto ne grizat, a jato od sitnez se beri, golemite ne ni pipat, so sila se trudam da gi ulovam, predizvik mi e.
Poslednive godini po cel den citam forumi od balkanot za ribolov, se navlekov i na morski, gi izuciv sistemite, nacinite, mamci, prihrani, vestacki mamki, reoni, vreme, kade sto kako, i sekoj den si poracuvam od internet novi varalici, odam redovno po lokalnive prodavnici prizemam rezervna oprema.
Na more lani po cel iznaogjav novi nacini i pronagjav novi taktiki i mamci, lovev od breg, lovev vo voda, lovev so nurkanje na prst na 150 metri dalecina, site turisti na toa mesto me naucija i zboraja za mene, slucajno zapoznaj se i odma mi velea e te znam tebe cel den so visis so trskata na plaza\ pa i toa montiranjeto i menuvanjeto oprema dosadno, pa odrzuvanje, mienje od solta, spremanje prihrani, odrzuvanje mamci
Moite doma samo mi protiv recat, prekini so toj ribolovot, ne si povekje dete, zaozbili se. Em mizerno e, em nema ribi, em si frlas parite
E kako da se odviknam koga tie me naucile na toa, tie ribolovele i nivnite roditeli bile ribari, ne mozis da se boris protiv genot, toa e, so da pram.

Polosa rabota e sto poslednive godini i recisi voopsto ne ribolovam, pa cello vreme samo si igram i ja preredvam opremata, zamisluivam ili se potsekjam na starite vreminja, pa uste povekje mi rasti zelbata. Nemam ortaci za ribolov, recisi nikoj od tie sto gi znam ne se ribolovci, nekoi pak ili nemaat vreme so rabotata, ili ja izgubile zelbata.
A znam na ribi sam e dosadno, celo vreme samo misli ke te fakjat, ke menuvas taktiki i pribor, ke se zamaras, ako odis pak so nekoj so ne se razbira, celo vreme ke kuka samo, treba da go ucis, da mu otpletkuvas konecot ili pak da mu vrzuvas novi jadicki, i ke se nerviras samo.
Ama zatoa se odi so meraklii luge sto se razbiraat, dodeka ribolovis interesno e, ima druzenje, majtapi pagjaat, zafrkancii, segi, ubavo si leta vremeto, interesno ti e, pejsazot te ispolnuva, a udarot na riba te ispolnuva.

Postarite lugje dodeka ribolovat nezno i ladnokrvno gledam si brkat rabota, jas pak panicam, se tresam vo racete i se vozbuduvam
Inaku sto sum zabelezal za uzivanje i relaksiranje se odi na ribi so interesni kolegi, se nosi minimalna oprema, se lovi na eden sistem isklucivo, se ribolovi umereno po malku, a vo ostanatoto vreme se brkat drugi raboti, a jas so pram, sosema sprotivnoto ili odam sam ili so nekoj sto nema keif i sto me napnuva, jas pravam multitask so poveke sistemi, taktiki, mamci i opremi, poveke vreme tepam vo podesuvanje oprema, cel den i ceka nok visam na voda

Dobro bi bilo nekoj sovet za da bidam porelaksiran, da ne se opteretvam i vozbuduva, so ribolovot tolku. Jas se napnuvam i stresuvam so ribolovot dodeka ostanatite go koristat za relaksacija


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako jas go dozivuvam ribolovot i sto toj prestavuva za
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 08, 2016 7:17 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Се гледа дека и ти убаво си заглибал во риболовот.
Кај мене важи па друго правило, поубаво сам ке одам него со некој што ке ми го зезне риболовот. Мада секогаш е подобро со друштво да си, ама од пишан риболовци мие преку глава. Се спремаш ке ловиш Крап и Сом а они почнале да ловат ситнурија, каде сам дремиш на вир уште ти викаат ај да си одиме ке ми се расипе рибата.
А на одмор малку релакс кога ловиш, лови си рано наутро и приквечер, денот искористиго за дружење.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako jas go dozivuvam ribolovot i sto toj prestavuva za
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 08, 2016 7:52 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
igork НапишиCOLON
Polosa rabota e sto poslednive godini i recisi voopsto ne ribolovam, pa cello vreme samo si igram i ja preredvam opremata, zamisluivam ili se potsekjam na starite vreminja, pa uste povekje mi rasti zelbata. Nemam ortaci za ribolov, recisi nikoj od tie sto gi znam ne se ribolovci, nekoi pak ili nemaat vreme so rabotata, ili ja izgubile zelbata.
A znam na ribi sam e dosadno, celo vreme samo misli ke te fakjat, ke menuvas taktiki i pribor, ke se zamaras, ako odis pak so nekoj so ne se razbira, celo vreme ke kuka samo, treba da go ucis, da mu otpletkuvas konecot ili pak da mu vrzuvas novi jadicki, i ke se nerviras samo.
Ama zatoa se odi so meraklii luge sto se razbiraat, dodeka ribolovis interesno e, ima druzenje, majtapi pagjaat, zafrkancii, segi, ubavo si leta vremeto, interesno ti e, pejsazot te ispolnuva, a udarot na riba te ispolnuva.
:) Добра “забеганица“ си и ти.....ама не до толку добра ако воопшто не риболовиш :D Класично забеганите какви што не има доста на форумов нема причина поради која не би оделе, освен кога ќе цркнеме еден убав сончев ден. Така што и да немаш друштво ќе си најдеш (многумина се запознале и тука на форумов), само треба да се средиш во глава кои стилови и каде ќе ги практикуваш. И јас сум љубител на повеќе стилови и не сум се откажал од ниеден, ама кога се оди на риба претежно се оди целно и со еден стил, ако идеш на бојник/мрена тоа го правиш и за тоа се спремаш, кога одиш на крапски за тоа се спремаш, кога одиш на спин фокусот е на тоа....море е посебна приказна....а во едно исто идење тебе да ти се мешаат куп стилови и риби тоа е кармакараши и губење време, освен ако не мислиш со опремата да исчезнеш и да почнеш да живееш како Робинзон Крусо на змискион остров на Преспа


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kako jas go dozivuvam ribolovot i sto toj prestavuva za
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 08, 2016 11:14 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Gospodine borce,ona zabegani be ti e dobro,ovde imas pacienti definitivno so nema dijagnoza za niv :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum