www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2017 6:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ова тема ја отварам за јас да споделам но и другите колеги ако сакаат која опрема не ја менуваат во торбицата,ранецот со која одат по риба (пливка) може и спин бидејки се по компактни техники.
Зборуваме за клучна опрема и додатна (со исклучок на трска и кепче кои сметам дека НЕМА ПОТРЕБА да се објаснува зошто се носат по риба) јадење,вода,облека и слично си е друга приказна и таму диктира годишното време.
Јас ќе ви ја покажам опремата која секогаш е во ова формација и потребно е само да се стави на рамо со што буквално се што ти треба ти е тука и нема изговори од типот "заборавив да го ставам у торба" целиот систем тежи 2.550 грама.
Има случаи кога носам елек место торба но тоа е кога донесувам свесна одлука дека во тој случај подобро ќе ми биде елек и имам време да ја претурам опремата иначе вака си стои 99% од времето.
Ова е опрема која според мене е совршена за тоа мене што ми треба и во моментот не гледам ништо што би додал или одземал.

Прво слика од торбицата и дел од опремата која е наместена од надвор со што може по брзо да се земе и да не зафаќа место во и така малиот простор во торбата.
[ img ]
На самиот каиш од прекурамката има на едната страна гербер мултитул и од другата страна батериска ламба на едниот джеб се закачени пар ракавици и нож на другата нема ништо.Во едниот страничен џеб прва помош во другиот разни кеси и чуварка.
Исто така на предниот дел имам залепено рефлективна трака во случај да ја џитнам негде торбата навечер или се движам пешки/чекам возило покрај пат навечер.
[ img ]
Ова подолу е целосната опрема која е внатре.
[ img ]
1.Легитимација и дозвола
2.Соларен Полнач
3.Двоглед (Не секогаш но поголемиот дел од времето стои внатре)
4.Нож
5.Ракавици
6.Батериска Ламба
7.Гербер
8.Наглавна ламба
9.Прва помош
10.Електричен Кантар :D
11.Петарди бидејки поефтино од носење сигнален пиштол за плашење диви кучиња (До сега ме немаат нападнато но нека стојат)
12.Изолир трака
13.3 начини на палење оган
14.Кутија различни пливки
15.Чуварка
16.Разни пластични кесиња (За собирање ѓубре)
17.Мешавина пакетчина јадици
18.Желка со различни необични ситници (ептен големи или мали јадици,трокуки,олова,гумички,вртилици,мушици,ампули итн )
19.Различни видови на олова (Обично класично со од 0.40 до 2грама и 2 пакетчина 0.25 и 0.15 за по фино штелување.
Некој од овие преклопни ножеви се наоѓа внатре ги менувам но секогаш има 1
[ img ]
Капа со ламба на неа монтирано не преферирам да ја носам освен ако знам дека ќе останам на ноќен риболов но за секој случај стои другата во торбицата
[ img ]
Трска носам Carson Phantium 6m и машинка Silstar Tiny Matrix и некое кепче од Cormoran кое целосно отворено е должина 180цм,а целосно склопено околу 35-40цм

За тежина го користам кантарот,а за должина планирам да си обележам на трската и да ја користам како алатка за мерење риба.

Трската едино ја менувам кога одам за Гевгелија кај роднини таму имам друг сет со кој пецам и секогаш таму стои,а торбичето го носам со мене.

Баш ме занима другите колеги што носат со нив и што сметаат дека треба да додам или извадам од употреба.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2017 10:15 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Феб 21, 2015 6:22 pm
МислењаCOLON40
Најубаво напишано, ниту одземам ниту додавам -топ ти е


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2017 6:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
leleeeeeeee ako zeam da redam i slikam sve shto mie konstatno krajot nema da mi se fati :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2017 7:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Одлично Илчо, само за крапџии константна опрема не собира у една торба. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2017 9:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Aki torbata e ubava u toa sto mozes sama po sebe da ja nosis ili da ja namestis na ranec so Molle nasivki taka da ako moras da nosis dodatna obleka ili poveke voda ednostavno torbata ja mestis na ranecot i si teras rabota nemoras da preturas oprema

[ img ]





Zatoa i napisav za po kompaktnite tehniki bidejki znam duri i osnovnata oprema za krapski ribolov e obemna,a klucna karakteristika mi e mobilnost na opremata.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2017 12:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Ova se shto go prikazhuvash e del od oprema koja e za potrebi vo armiski edinici.Zakluchok:Da ne beshe tatko ti vo ARM nemashe oprema da vidime i da znaeme shto e oprema.Podzapri malce,da ne mu napravish problem na tatko ti.Ushte pancir fali da prikazhesh kako del od ribolovna oprema ili kamperska oprema.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2017 5:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Tvrdko I НапишиCOLON
Ova se shto go prikazhuvash e del od oprema koja e za potrebi vo armiski edinici.Zakluchok:Da ne beshe tatko ti vo ARM nemashe oprema da vidime i da znaeme shto e oprema.Podzapri malce,da ne mu napravish problem na tatko ti.Ushte pancir fali da prikazhesh kako del od ribolovna oprema ili kamperska oprema.

Edino nesto od ovde sto e del od armiska oprema e bajonetot ali toj e kupen od reklama5 za iljadarce drugo sve e civilno.

Tocno vo armija nosat gerber,rakavici,bateriski lambi i drugi dodatoci no tie si gi kupuvaat od svoj dzep ARM nema toa da ti dade bidejki e bankrot za oprema.

Ako navistina se sekiras dali e zemeno nesto od kasarna ke ti dadam ime i prezime i prasaj nekogo dali zemal ili ostavil tamu.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 27, 2017 9:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ajdeee za shto ja fatifte c c c :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 28, 2017 8:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ubavo e da zivees vo film ali do granica da ne stane smesno......aj da ribolovese vo vukojebini kako Keltan pa i da se mlatis so vakvi raboti.Solarni polnaci,UV lampi za procistuvanje voda kremeni za palenje,prsluci za voda............ discovery channal zamaranje mozok

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Константна Опрема
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 01, 2017 11:36 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Илчо НапишиCOLON
Tvrdko I НапишиCOLON
Ova se shto go prikazhuvash e del od oprema koja e za potrebi vo armiski edinici.Zakluchok:Da ne beshe tatko ti vo ARM nemashe oprema da vidime i da znaeme shto e oprema.Podzapri malce,da ne mu napravish problem na tatko ti.Ushte pancir fali da prikazhesh kako del od ribolovna oprema ili kamperska oprema.

Edino nesto od ovde sto e del od armiska oprema e bajonetot ali toj e kupen od reklama5 za iljadarce drugo sve e civilno.

Tocno vo armija nosat gerber,rakavici,bateriski lambi i drugi dodatoci no tie si gi kupuvaat od svoj dzep ARM nema toa da ti dade bidejki e bankrot za oprema.

Ako navistina se sekiras dali e zemeno nesto od kasarna ke ti dadam ime i prezime i prasaj nekogo dali zemal ili ostavil tamu.
Aloooo,shto od ova shto ti go pishuvash,spagja vo ribolovna oprema.Toa e prashanjeto. :saso:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum