www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 03, 2020 9:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 7 8 9 10 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 27, 2018 4:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Edna od najlicnite ribi, i isto tolku vkusna.
Dali ste probale Zubatica ( Strelka / Bluefish ) ?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 3:19 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
Kako nov na forumov prvpat da zemam ucestvo i da povezbam stavanje na sliki.

Pozdrav


[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 9:35 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
Dobri strelki ;)
Kaj lovis sto lovis?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 12:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
vcv НапишиCOLON
Kako nov na forumov prvpat da zemam ucestvo i da povezbam stavanje na sliki.

Pozdrav


[ img ]
Bravo, ubavi zubatici.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 7:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
Овие се уловени пред две години на Јонско море, Василики се викаше местото на Лефкада,, во август месец. Големината им беше околу 1 - 1,5 кг.

Сликиве подолу се од големи стрелки уловени оваа есен на Јонско море, кај Астакос. Големина околу 3 до 4 кг.
Ме носеше еден грк на рибарење со чамец. Главно ги има во близина на вливови на реки. Првпат ги имам фатено во една река што се влива подолу од Парга (Ахерон се вика реката). Но, не се секогаш присутни, постојано се движат во поширок реон, влегуваат и излегуваат во устијата на реките, најчесто наутро и приквечер но нема јасни правила. Според рибарите од Грција и Хрватска со кои сум имал контакти присутни се од мај/јуни до октомври/ноември потоа ги снемува, веројатно менуваат локација.

Инаку од мое искуство најдобар успех за нивен лов имав со површински мамец Јack Fin Stylo 21см, 30гр.

http://www.jackfin.it/s/cc_images/tease ... 1462009115

Истиов е прилично скап (35-40 евра) но мислам дека може да се најдат поевтини мамци со форма на иглица. Успешен ми се покажал и Savage gear Panic Prey V2 кој има далеку подобра цена. Со воблери и попери успехот ми бил значително послаб.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

еве и дека сме ја пробале :D

[ img ]


поздрав,


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 7:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
Epa dobredojde na forumov, vistinsko osvezuvanje ;)

Imas dobitna kombinacija, lokalec so camec. A i dobar izbor na vobleri.
Dali bi izdvoil nekoja posebna boja na povrsincite, izgleda i kaj tebe belata dava rezultat?

Pokraj strelka, nekoj drug ulov na rug vid na riba.
Okolu ustijata na rekite se vrti levrek?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 9:01 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
Да, од површинците бела боја е најдобра!
Ловевме и бранцини/лавраци, и во влив и во текот на самата реката. Многу тешка риба. Мислам дека се храни само еден саат во денот и треба да го погодиш тогаш. Во реките се кријат до самата обала во трски, и мора со мамецот да погодиш баш до самите трски, и да го заинтересираш да удри во првите метар два на влечење на мамецот. Изгубив едно чудо мамци! Без чамец и без локалец нема шанса!
Не знам имал ли некој на Струма или друго слично место такво искуство?

Од мамци работеа мали попери, мали површинци (walk the dog), силиконци, пред се black minnow 90 и воблери DUO Ryuki 80S.

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 10:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
Ubavi fotki majstore :~~
Gledam ubavo si im vlegol ;)

Taka bi trebalo da e vo poveketo reki.
Bas i nie se prasuvame kako e na rekite sto se vlivaat vo jonsko more. Gledame snimki na youtube so levreci vo trska, lici na reka sto se vliva dostajuzno pomegu Makri i Oxia. Imas tamo probano?

Zasto gi kines voblerite?
I dole ima podvodni trski granki?

Gledam od vobleri izgleda pomali koristis dokaj 100mm.
Od trski sto koristis?

Nie poveke go lovime ovoj del pomegu Veria i Pinios, voglavnom obalata pod Olimp.
Tamo forsirame 120-140mm za levrek i pomali silikonci. Od mamci voglavnom slicni gledam koristime.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 30, 2019 11:52 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Јан 28, 2019 10:27 pm
МислењаCOLON 12
На рибарење ме носеше овој батка, веројатно негови се повеќето видеа на youtube за тој крај од Грција.

https://www.youtube.com/user/TheKwstasantoniadis

Иако видеава изгледаат лудо, од моето искуство релно е да се очекува да закачиш две-три риби од 1 до 3 кг, а ако е денот и време на спининг па има баракуди, стрелки или друга риба во горните слоеви на морето, паламиди, мали туни и сл. тогаш може и нешто повеќе. А ако не ти е денот... :((

Taa ќе да е реката, јужно од Астакос, мислам се вика Achelos.

Воблериве се губат кога ја гаѓаш водата покрај трската. Трската уште како така но кога ќе закачиш некое дрво метар два повнатре од брегот тогаш здраво.

Инаку јас сум релативно нов во хобиво. почнав пред 4 години во Хрватска со shore jigging ловев скуши, шаруни, ушати, микроскопски зубатци и сл. ама таму каде што одам веќе жива риба нема останато, па продолжив да се вежбам со овие другиве вештачки мамци на одмор или викенд во Грција. И подобар сум во фотографија него во рибарењево :D .

Најуниверзален и најуспешен воблер и за мали и за поголеми ми се покажал тој што го спомнав погоре, DUO Ryuki 80S, имам и други како Tide minnow но зависи од местото, длабочина, сезона и што се таргетира.

Од стапови почнав со евтини ама брзо сватив дека се најважен дел од опремата. Во моментов користам стапови должина 2,50 до 2,60м, Gamakatsu Cheetach 10 - 70gr, Daiwa Jerking Commander 4 - 25gr и , Major Craft Skyrod 7-23gr.

Во тој дел не сум пробал никогаш. Ако Ви треба друштво викајте :)

еве уште некоја слика, овие се од Хрватска

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski laf muabet
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 31, 2019 9:46 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ubavo si navlegol vo morskiot.
Odlicno.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 7 8 9 10 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum