www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aвг 05, 2021 7:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 3:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
Филип НапишиCOLON
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
Drzavata e taa koja regulira visina na dzovolata e ne koncesioner ...bidejki on samo koristi ezero,reka,voda,loviste, a ne e sopstvenik pa ne moze da odreduva ni visina na dozvolata..moze da predlaga visina na dozvola dnevna,godisna itn...no ne i da propisuva pravila..bidejki istite koncesoneri i izlovuvaat riba i koga treba i koga ne treba i kolku koj saka..
Drzavata treba da go kaze posledniot zbor,ne samo po ova prasanje..instituciite,ministerstvo,komisii itn....
Не си во право. Државата наметнува обврски кои концесионерот мора да ги исполни, а за тоа се потребни финансии. Затоа концесионерите побараната цена на дозволи ја правдаат со пресметка на трошоци, колку годишни, колу дневни, по толку пари, толку се буџетот, толку за плати, толку за порибување итн. Не може државата да наметне 100 ден дневна и 1000 годишна, а да бара 2 рибочувари и 200-300 кг пастрмка на некој ревир кај што се продаваат 150-200 годишн дозволи.
Не си ме разбрал или не сум се изразил добро.. ..јас би сакал државата да регулира висина на дозволата не концесионерот/со разни механизми ,со измена на закон за концесии,со субвенции/многу популарен термин сега/итн...,ако можам така да кажам..али не по пресметка која ја кажуваш сега ..има и други математики..
Бидејки времетраење на концесијата е исто така битен фактор со која се оправдува висока цена на концесијата односно висока цена на дневната или годишна дозвола...Значи се од врвот поаѓа..пореални концесии,не по принцип на ти го дај ми го.../имаме случај со Тиквеш ...каква е состојба знаеме/,не давање концесии по било каква линија партијска, другарска,итн
Ако треба ке се менува и закон за концесии нема друго чаре...не можеме постојано да зборуваме за последиците а узрокот да биде заштитен...
Па онда чекор по чекор..на следното...
Делоумно незадоволство е баш префрлено од државата на концесионерите ,на кои се лути рибариве со овие или оние услови,цени на дозволи ,итн...и затоа имаме умирање и драстичен пад на купени дозволи,било државни ,било годишни ..итн...
Бриго моја преѓи на другога ...епилог знаеме и сами...
Секој ревир друга дозвола,секој рибар врзан за еден ревир...нема прогрес во таков случај

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Последна промена од 3 на Zoki rib.prikazni, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 3:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
tapa НапишиCOLON
Точно се е регулирано...е сега ние како крајни корисници каде да се обратиме за забелешки на услугата од концесионерите?(знаете има жалби поплаки на услугите во секоја болница,јавен сообраќај ,кафеана ,маркет и тн)се разбира кај телото што ме застапува низ институции а тоа според мене е МРФ.Е сега ќе речете ама нема надлежности ? Па нема затоа што и не се бори да ги добие...еееејјј 80.000 еу собираат од нас,кого представуваат ?такмичарите? Не е доволно !Само еден ревир плаќам колку Србите што плаќаат за цела Србија и гледам како ништат и концесионерите и лоповите,каде да се обратам?кој ме застапува?и зошто им плаќам,јас кажав не сум такмичар и мене ме интересираат овие води.
Еве како мое матично друштво со двајца представници во федерација сакам да им се пренесе таму дека 99% од рибарите имаат проблем со обврските на концесионееите и рибокрадците па нека бараат ќаре,а не зинале да шетаат со такмичарите по бел свет.
Тапа... правно заступство е фаза до која треба да се стаса..првин да се види каде е МАСОВНОСТА и како да се дојде до Масовноста...Ако се сеќаваш колку членови имале цементара,мзт,макпетрол..итн...Така ние и да напишеме поплака нема иста тежона...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 4:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
Филип НапишиCOLON
Забелешки на услуги на концесионери се доставуваат до ДИЗ (Државен инспекторат за земјоделство) во форма на претставка. ДИЗ е должно и секогаш ја проверува секоја претставка, врши инспекција, издава решение, казна, доставува одговор итн. Едноставно функционира, само треба да не те мрзи, да пишеш 10 реченици и да ги пратиш, може и на е-маил или на бесплатниот телефон.
Филип,да ли некој реагирал на поплаки за однесување на концесионерот на Тиквеш,Дебар..на крај краиштата и на Националните паркови каде што е они концесионери...
На хартија се функционира...на терен не баш толку ...или воопшто...
А да ли некого ке го мрзи или не да напише поплака нема врска со состојба на теренот...и сам си свесен и вероватно и присатен на некои места каде што има јршење на закон и никому ништо во континуитет...
Не брани нешто што и сам знаеш дека не е вистина

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 9:36 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Jas lichno sum reagiral,ne kako anonimus tuku so celosno ime i prezime(+ svedok ribochuvar od N.Park ) protiv koncesionerot od debarsko ezero i reka radika od Boshkov most do uliv vo Debarsko ezero,zatoa shto koncesionerot so mrezhi ja poprechuva pastrmkata od ezero da vleguva za mrest vo Radika.
Epilog:kuchinjata laat karvanot si vrvi.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 22, 2017 12:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
Tvrdko I НапишиCOLON
Jas lichno sum reagiral,ne kako anonimus tuku so celosno ime i prezime(+ svedok ribochuvar od N.Park ) protiv koncesionerot od debarsko ezero i reka radika od Boshkov most do uliv vo Debarsko ezero,zatoa shto koncesionerot so mrezhi ja poprechuva pastrmkata od ezero da vleguva za mrest vo Radika.
Epilog:kuchinjata laat karvanot si vrvi.
карванот врви ли врви...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 11:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON 160
Na koj be kolega toa kazuvas,mrf se ogradila deka ne treba da poribuva da cuva da pomaga samo da se from nansira za da moze da se odi na megunarodni takmicenja,dnevici i red drugi gluposti koj voopsto nemat dodirna tocka so podiganje i zacuvuvanue na ribniot fond


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 24, 2019 12:01 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON 160
aleks НапишиCOLON *
Na koj be kolega toa kazuvas,mrf se ogradila deka ne treba da poribuva da cuva da pomaga samo da se fi nansira za da moze da se odi na megunarodni takmicenja,dnevici i red drugi gluposti koj voopsto nemat dodirna tocka so podiganje i zacuvuvanue na ribniot fond


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Aпр 26, 2019 6:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Pred nedela dena protibija ton i 300 kg. na Paljurci.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum