www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 12:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 01, 2011 8:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Morskata pastrmka bese novitet za mene koga pristignav vo Svedska. Si pomisliv deka se raboti za nekoj vid morska riba koja vsunost ne e pastrmka nego poseduva nekoj osobini na nea. Nabrgu taa enigma bese resena.
Morskata pastrmka e vsusnost potocna pastrmka koja resila da ja napusti rekata i da emigra vo moreto kade sto ima pogolem izbor na hrana. So samoto toa ja menuva svojata zoltenikava boja i stanuva srebrena. Slicnosta so losost e tolku golema sto samo dobro istrenirano oko moze da gi prepoznae. Glavna razlika e taa sto pastrmkata za razlika od lososot ima nesto poveke tocki na teloto i goleminata. Rekordna morska pastrmka fatena vo Svedska e 17 kg no ja ima i vo primeroci pogolemi od 20kg dodeka lososot go ima i vo primeroci od 40 kg+.Megutoa ovaa riba se nema odvoeno od rekata zasekogas. Vo Septemvri pocnuva da emigrira vo rekite vo golem broj. Celta e za iznaoganje na sto podobra pozicija pred mrestot koj obicno se odviva vo Oktomvri i Dekemvri. i odtuka i pocnuva zabranata za ribolov po rekite. Na nekoj do 1 Januari a na poveketo do sredinata na Mart. Nekoj od niv ja zazimaat svojata pozicija uste vo sredinata na letoto se so cel za sto popogodno pozicioniranje. Pri odredeni vremenski priliki kako na primer visok vodostoj na rekata morskata pastrmka znae da vleze i da prestojuva podolg period. Pri namaluvanjeto na vodostojot taa povtorno se vraka vo moreto. Nekoj od pastrmkite se mrestat sekoja godina ,nekoj ponekogas a nekoj pak se resavaat na celibat i nikogas ne se mrestat nego celiot svoj zivot go pominuvaat vo moreto.
Zatoa sto 90% od mojot ribolov e na ovaa riba,resiv malku da vi ja prestavam. Vo nekoja druga prilika ke vi go prestavam i samiot nacin na lovenje zbogaten so po nekoja slika ili film. Pozdrav

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 01, 2011 10:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Kako ja lovis ? od obala ?
Verojatno trska 3 - 3,30 m. ostra so t.f. do 35-40 gr. i kasiki od 10-20 gr.masinka so brz prenos .......
Za dzabe svegjanite ne go izmislija blinkerot Abu Toby ;)
Vo sustina slicen e nacinot na lov na nasata ezerska pastrmka od obala.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 01, 2011 10:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Mislev taa rabota da ja prestavam podetalno ali cim prasa nakratko ke te informiram. Najcest nacin so blinker ili kasikara ili klasicno musicarenje . Za musicarenje potrebno e zavleguvanje vo voda dodeka so blinker od nekoj karpest predel od obala. Mada mnogu luge kombiniraat pa pri vleguvane vo voda koristat i musicarka i obicen stap. Inace Rapala mi se najomileni. Za Abu nemam nekoe dobro mislenje. Inace so masinkata rabotam dosta brzo so cesti spinstopovi. Najveke udari imam odma posle spin pauzata koja trae od okolu 2 sek.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 01, 2011 10:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Cekame detali .....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 02, 2011 7:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Saso edno prasanje. Dali imas koristeno abu toby kaj nas? Ja imam probano nekoj drugi koj odlicno mi rabotat ovde ali kaj nas na nekolku obida na Debar sum ostanal so prazni race.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 02, 2011 8:02 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da, cesto i sum zadovolen, pogotovo na Mavrovo no i Debar, na Kozjak nekako poslabo.
Ne bi imal tolkav kup ako ne mi dale rezultati ( pogledni vo tema blinkeri vo ,, Vasata kolekcija na blinkeri ,, ke vidis i nekoj drugi Svedski za morska pastrmka ).

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 02, 2011 8:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
OK. Jas ima probano na 3 pati bez uspeh, no toa i ne e nekoe merilo. Vo druga prilika ke pustam i sliki od blinkerite koj gi koristam ovde. No edna druga rabota sakav da te prasam. Spored pisanoto kaj blinkerite svativ deka i vleces , mislam na troling. Posto si dobro upaten verovatno imas i slusnato za ovaa rabota pa me interesira dali ja imas probano. Koga zborime za trolingot, postojat ovde kapici koj ste stavaat na glavata na ribata (plaska na primer) kroz koja proagja konecot i na krajot jadica. Osigurac postoi koj proaga kroz kapicata niz okoto na plaskata i izleguva od drugata strana na kapicata. Ova e verovatno i najpopularen nacin na troling vo skandinavija. barem po emisiite za ribolov sto gi imam gledano. Ideata e da mamecot bide sto poaftenticen. Me interesira dali go imas toa probano.
Pozdrav

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 02, 2011 10:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne, so mrtvo ripce nemam vleceno.
Nesto slicno na tvojte kapcinja imam od Cormoran no toa mi e za silikonski ripcinja i ne e za troling.
Verojatno mozat da se koristat i so zivo ripce, ama povtorno ne za pastrmka tuku za stukicki i somcinja.
[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 14, 2017 9:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
i grcija ima morska pastrmka, pred dva dena ja sretnav na zajdisonce vo pefkohori na 10 metri od obala, vo drustvo so slicna srebrena riba bez damki, dodeka denes ja sretnav kalitea vo drustvo na nekolku srebreni ribi, mozda brancini, zabelezav deka baraat senka pod kamenja, karpi, i se krijat pokraj drugi golemi ribi, goleminata im bese 40 cm na pastrmkite a na drugite ribi 45cm. Imav leb na makara so konec i ne bea bas sigurni da go zemat mamecot,da imav crv definitivno ke napadnea


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morska Pastrmka
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 14, 2017 11:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Imam slusnato deka na vtoriot krak od Halkidiki imalo ulovi na morska pastrmka.
Ne sum ja sretnal do sega ama mlad sum pa moze ke ja imam taa sreka vo idnina.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum