www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 05, 2022 3:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 16 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Давајте за кострежот ;)
[ img ]____________________________[ img ]
_____________БАЛАВЕЦ(шивачки зет)_________________________________________КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ____________
општи информации :arrow:viewtopic.php?f=54&t=2255, ________________________општи информации :arrow: viewtopic.php?f=54&t=2256
слики од улови :arrow: viewtopic.php?f=52&t=2254&p=65958#p65958

сликите и информациите
се искористени од интернет сајтови


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 27, 2010 8:46 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Сум немал многу прилики да ловам костреж, сигурен сум дека имаш повеќе искуство од мене :)

Како и да е, знам дека најчесто се лови на живо рипче, на црн црв, знам дека реагира на црвена боја и доколку се лови со воблер се препорачува да биде црвен. На времето во Дојран имаше многу (како бројка) и големи кострежи и се фаќаа на око :) Фаќаш еден костреж, му го вадиш окото и фаќаш други кострежи на окото ;)

Заебана е за чистење, ама е многу вкусна и чиста бидејќи е грабливка.

Инаку, мислам дека во МК никој нема фатено костреж поголем од кило, а најчесто расте до кило ипол отприлика.

Инаку се лови во близина на обала, во близина на подводни растенија каде што се крие и чека плен, околу паднати стебла и сл.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
[ img ]
Првиот е грчки,вториот од Водоча :arrow:
[ img ]
Сега е право време за риболов на костреж со мала рипка за мамец ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 28, 2010 2:28 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Вториов ептен ми се допаѓа, браво :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 28, 2010 2:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 9:32 am
МислењаCOLON 193
ЛокацијаCOLON гр.София
Леле...леле,тия са къде кило друже.

_________________
Не е важно колко си живял.А как си живял!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 28, 2010 10:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Majstor Poliz vidov sliki od grcija kostrezi fateni na vestacki musici naredeni vo niza,cesto koristeni za morski ribolov, me interesira samo od camec lovese na taa tehnika ili i od breg imase uspeh.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 28, 2010 11:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Само од чамец на поголема длабочина,од надвор тешко да биде работа ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 01, 2010 9:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Еве еден пријател од Бугарија каков костреж закачил пред некој ден :arrow:
http://storage3.album.bg/276/img_0119_f ... 690116.jpg
http://storage3.album.bg/f27/img_0115_2 ... 690109.jpg
http://storage3.album.bg/4fb/img_0112_e ... 690099.jpg
Кило и двесте деведесет и пет грама ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 01, 2010 9:14 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Машала како буренцето, да му се множат !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 03, 2011 9:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON 188
Ribolov-varalicarenje grgeca/bandara je vrlo zanimljiva ultra-lajt varalicarska metoda. Lagan pribor, tanak najlon ili struna, primerene varalice i atraktivna i borbena riba pruzaju neizrecivo zadovoljstvo.

Kod nas na Vlasinskom jezeru najbolje vreme je kraj avgusta, ceo septembar i veci deo oktobra meseca. Jezero je poznato u Srbiji po velikim grgecima, moj licni rekord je grga od 1,56 kg. Imam mnogo upecanih od 0,5 do 1 kg. Najbolje su se pokazale metalne glavinjare (Brzotrz, stare cikade i slicno), silikonske glavinjare, posebno dobro Bradini Bugeri (majstor iz Novog sada), dubokoroneci vobleri velicine 3, 4 pa i 5 cm (Ruzno pace, Calypso, Ujka minou,...). Ja ih slabo, gotovo uopste, ne pecam na male leptire i male kasike, smatram da su napred pobrojane varalice sasvim dovoljan izbor. Ponekad u ztravljenom priobalju oce dobro da radi i na musice i strimere, najcesce plasirane sistemom sa vaser kuglom.

A da, zaboravio sam i male silikonce oko 5 cm, na lakim dzig glavana do 5 gr. Svi dekori uglavnom prirodni, posebno dekor P /grgec/. Uostalom grgec je i poznat kao kanibal.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 16 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum