www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 23, 2024 8:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS46»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 12:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
ароми, заблажувачи, додатоци, бои

која хемија и на каква вода ви се има покажано најдобро ?
фирми производители, позитивни и негативни критиќи за истите.
за дива вода: “напукана“ со хемија бојла или препорачано дозирање?

па повелете ;) да слушнеме нешто повеќе и на оваа тема

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 23, 2011 2:54 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Abe tesko deka nekoj nesto ce kaze izgleda deka se plasat da ne gi pofacame site ribi :roll: .Ama eve nesto sto jas go koristam na divi vodi pretezno vi prolet i leto.Koristam stara pcenka ja varam samo kolu da omekni i otkako ce ja iscedam od voda vo neja dodavam zasladuvac (tecen dijaman secer za bijaticari) i na kraj stavam ovosna aroma kaj mene dosta dobro se pokaza od sliva.A kako drug metot koristam isto taka stara pcenka i otkako ce ja podvaram dodeka cekam da se oladi vodata vo neja dodavam lupeni no ne soleni kikiriki i peceni leblebii,na sto planiram da lovam istoto go koristam kako prihrana.PA BISTRO


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 23, 2011 9:13 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Maxim mnogu shirok odgovor bara,ama eve kako shto znesh porano MArtin zemavme sve i seshto duri pocnav i da se gubam vo mnogute aromi i dodatoci pa taka so vrem poednostaviv nekoi raboti.

od aromi

Strowberry jam-richwort i mainline
Pineaplle juice-mainline
Squid & octopus -DT(daleku podobar od solaroviot)
Plum-nutra
sweet plum-mainline
ester pineaple-solar
ester cream-solar
cream cajojuser- nutra
secret agent-RH

Sekogash pravam kombinacija od aromite,nikogash neidam so jaka doza,ako treba posle toa dipuvam.

Ulinja

red salmon oil-SBS(odlicen i za zima)
black pepper-nutra
geranium-nutra


i tecni atraktori

Stimulin amino-solar
shelfish sence appeal =RH
Melasa-CC Moore
CSL-SBS

prashkasti dodatoci

betain hc1=nutra
salt&pepper-solar
sweet kandy-solar(po mene ubedlivo najdobar zasladuvac napraven od priroden talin so primesi na crem)

Neznaci deka se ova go upotrebuvam vo eden mix ama kolku tolku malku ja razrediv hemijata.Porano pravev dosta mixevi a sega zoshto gi dobivam so popust koristam gotovi na solar i mainline.Kupuvam ednash godishno 50 kg i dosta mi e za cela sezona.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 1 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 11:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Браво за одговоров, стварно си се потрудил да напишеш и не си штедел на информации, и да знам што се изнакупувавте со Мартин, у превод сакавте на ШЕХЕРЗАДА конкуренти да станете, ама и сега не е ништо подобро :lol: :lol:

па ајде да пишам и јас:

Solar

Esterblend 12
Ester Cream
The Secret
Caramel Toffee
Stimulin Amino
Liquid Candy

CC More

Crayfish Concentrate
Ultra Frankfurter Essence
Ultra Gr'n Lipped Mussel Ess.
Ultra Squid Essence
Betaine
Ngage
Belanchan extract
Spirulina extract
Liver extract
Vitamelo
Supergold 60

Nutrabaits

Corn Steep Liquor
Blackcurrant
Loganberry
Tropical
Salmon Elite
Chocolate Cream Elite (EA)
Cinammon
Sea Monster
Game On
Total Hemp Oil
Creamy Super Sweet
Robin Red

Rod Hutchinson

Legend Flavour Megaspice
Legend Flavour Addicted
Legend Flavour Mega Tutti Frutti
Legend Flavour Mulberry Florentine ( аромата што ја обожавам, љубов на прв поглед, од кога ја помирисав од на Јане колекцијата на хемија, одтогаш секогаш е застапена и во мојата и на Мартин )
Legend Monster Crab

Исто се случува и кај мене и Мартин, секогаш се користи хемијата според пропишаното, ако бара повеќе арома - дипување

а искрено некако не верувам на "мачка во вреќа" кога станува збор за миксовите, не викам дека готовите миксови не се добри или помалку ловни, туку повеќе верувам на своите очи и на она што точно јас го ставам во миксовите.

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 11:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Blaze si vi bar imate kaj da nabavite toa sto vi e potrebno kaj mene vo Tetovo ni imas kade da nabavis pa ni imas koj da ti kaze.Probav vo skopje no koga nema koj da ti kaze se znae odma ti tutkaat toa sto ne im ide potrosiv okolu 1500den,i na tie raboti i boili sto gi kupiv ne dobiv nikakva reakcija.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 11:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
колку што знам во Скопје можеш да најдеш само CC More ( Порта Влае се наоѓа дуќанчето одма до партизанска тие, официјален дистрибутер на ДАМ - М.А.Д и CC More, цел асортиман од CC од таму ми е )

другото, све од надвор носено ( најчесто бугарија и србија )

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 11:50 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Da sea zemav od tamu d.a.m teleskopce 4.7m mnogu dobro no za voila i miksevi sakam da kazam nema koj da mi pojasni sto treba i koga koj pat da idam tamu ja naogam zenamu na Pepi koja ne znae sto da mi ponudi-posto jas od ova leto pocnav da se bavam so krapski ribolov blagodarenie na Jane koj mi kaza nekoi taktiki no za miksevi i boili pojma nemam i koga idam da pazaram ne znam sto treba da potrazam


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 12:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
абе види, неможе никој да ти каже што да земеш и што да купиш, мора сам да пробуваш да експериментираш, за секоја вода е различно нема една иста бојла да работи под еднакво на 2 различни води тоа е факт, за почеток почни со основни работи не летај многу по имиња и купувај она што тебе ти се свиѓа ( на пример отвараш арома ја мирисаш, ти се свиѓа - купувај ! ) тоа е тоа, или така се купува или седнуваш и му ја думаш на интернет читаш 300 форума како која арома се покажала, зашто така се покажала, што ја прави по ловна од некоја друга арома итн итн итн, сепак и ова не значи ништо. Може на форумот пример ја фалат Естер12, се утепале од ловење на неа попара напраиле, идеш ти ја зимаш кај тебе нејќе да пипне, или пак обратно.

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 11:30 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
MaximJaki НапишиCOLON
ароми, заблажувачи, додатоци, бои

која хемија и на каква вода ви се има покажано најдобро ?
фирми производители, позитивни и негативни критиќи за истите.
за дива вода: “напукана“ со хемија бојла или препорачано дозирање?

па повелете ;) да слушнеме нешто повеќе и на оваа тема
Години наназад успеав да соберам огромна палета на хемија,од различни фирми,а не сум потрошил ни една третина од тоа што го имам..не можам сега да набројувам зошто листата е стварно голема...ќе останам на тоа дека squid & octopus на Solar(DT немам работено а многу колеги основано го фалат) и strawbwrry jam на Richworth ми се најомилените ароми и најповеќе поверение им поклонувам...
Од фирми Solar ми е неприкосновен,го работев и уште работам одредени продукти од Nutra baits,Richworth,по нешто од SBS а во последно време експериментирам(добри резултати) и од Mainline...
За дива вода моја препорака е што послаба а поквалитетна хемија,значи дозирањето е пола и помалку отколку пропишаното...да не заборавиме на сетилата на крапот,не значи дека ако на нас слабо ни мириса дека истото е и кај него...
За почетниците можам да препорачам само да не се залетуваат и купуваат свашта,зошто на крапскиот бизнис му нема крај...да се одлучат на неколку ароми и тие да си ги форсираат,значи сами да се ограничат...
...под основна хемија за секој микс би препорачал:-арома(мирис по желба),стимулин амино,засладувач(во зависност месна или овошна арома),бетаин,робин ред......сето друго што се користи од хемијата не дека не е потребно,ама многу работи се и префорсирани,останува на мисла на крапскиот егоизам...е и ова да имав да ставам повеќе ќе ми работеше боилата....
...сепак посебен акцент би му дал на миксот..!!!!...добар микс работи и со многу малку,дури и без хемија...е тоа е за во друга тема... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 12:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bravo be Daco na seto toa sto go koristis ke dodavas po 2ml sicret agent..rod huchinson.. pa da bideme ramnopravni so boilata,, nego ako go nemam ne mi se pravi boila i e mi se ide poriba hhahaa...... mixsot pred se, drugoto e gola voda....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS46»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum