www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 15, 2024 4:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS20»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 01, 2011 12:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Ima li nekoi info za ova ezerce ....? Sto se slucuva tamu?Nekoi moi informacii kazuvaat deka tamo lokalcite pravat sto sakaat kako i sekade kade sto pokraj voda ima naseleno mesto !!!! :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 01, 2011 1:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Da ne mislis za ezeroto vo selo Mrsavci :?: :?: :?:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 01, 2011 1:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
ima samo voda od ribi ni r.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 01, 2011 2:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Езерото е познато како Бучинско Езеро, бидејќи е многу блиску до Бучинци. Одкога се направи новиот пат преку Ајватовци (позади Бунарџик) е многу блиску.
Езерото држи најмногу караш, обама, некоја ситна бела риба, сунчица (не во толкава изобилство како во Смилковци), некој костреж, а локалците се колнат дека навечер со ваделе крапови од по 2-3 кила. Ова ми смрди на чиста дезинформација, бидејќи многу пати сум бил таму, а освен покрупен караш не сум видел нешто такво да се извади.
Иначе локацијата е многу убава, езерото се пуни од планинска река, а сега на пролет коа ќе почнат да се топат снеговите, езерото прелива во канал и фрла многу ситна риба, цигани со мрежички, завеси или раце вадат вреќи ситна риба.
Пред некоја година имало некој заинтересиран да го земе езерото под концесија, ама езерото изгледа е во надлежност на Водовод, така да некако не испаднале работите. Локацијата му е навистина добра, околу езерото све се ниви, со некоја инвестиција би можело да се направи навистина туристичко место слично на Гиновци. А на 20-тина километри од Скопје, размислете што би можело тоа да биде.
А инаку езерото порано било пооооолно со риба ама локалните селани со мрежи си ги полнеле фрижидерите дома така да сега работата е дојдена речиси на мртво езеро.

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 02, 2011 1:13 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 6:52 pm
МислењаCOLON10
Јас колку што знам езерото е во село Бујковци па езерото го презема истото име Бујковско !
Сум бил преклани освен караш ништо друго не видов. А инече езерото не е под ничија надлежност така да таму може да се каже дека уште во транзиција :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 02, 2011 10:15 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ezeroto za zal vo momentot ima samo Amerikanski Somcinja i po nekoj Karas melez i Suncica. Od silniot Krap, Ljinak i Kostrez ostana samo imeto.
Dodeka e studena vodata moze da se lovi Karas a otkako se stopli samo od bodlikavite somcinja i suncicite.
Pred 5 godini i poveke izobiluvase so Krap i Ljinak, no mestanite go unistija uspesno sto so mreza sto so trska. Se polnea cuvarki po 10-15kg od pomladok na Krap i Ljinak, tezina od 50-100gr.
Posleden pat bev letovo cisto da vidam dali jade ribata, i od 10 ribari koi bea tamu samo eden imase uloveno nekolku karascinja ostanatite samo somcinja i suncici.
Po moe ako odis da lovis na Bucinci odi do zabrana posle toa ke te nerviraat Somcinjata. A dali uspeal da prezivee nekoj Krap ili Ljinak ne znam.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 02, 2011 12:00 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
gomax НапишиCOLON
Јас колку што знам езерото е во село Бујковци па езерото го презема истото име Бујковско !
Езерото е на 500 метра од Бучинци, на 1.5км од Мршевци и на 3км од Бујковци. И на гоогле мапс го пишува како Бучинско езеро.

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 02, 2011 12:07 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Pred sam vlez na bucinci desno ali samo reuma mozes sega da fatis drugo nisto.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 11:46 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
kako sto nema voda po ezerava ni voda da li ima dovolno....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ezero pozadi OKTA rafinerija -Bucinci
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 12:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ima dovolno voda i e idealno za razmnozuvanje na Krap i Ljinak. No sega otkako se namnozi Somceto mozime od nego da se oprostime, preplaveno e od nego. Edinstveno da se unisti skoz so ispustanje a potoa so var da se stearizira da ne ostane ni edno edinstveno Somce zakopano vo kalta ili vo dupkite okolu branata vo kamenjata, iako vodata e istustena i ezeroto e suvo, ribata tamu se krie.
Posle odnovo da se napolni i poribi a toa e naucna fantastika.
Na vremeto koga se isusi ezeroto po napolnuvanjeto povrtorno ezeroto iako ne bese poribeno imase premnogu so Karas, Frli vadi.
Posle go poribija so Krap i Ljinak i taman pocna da se mresti, pocnaa mrezite da go cistat pa uste se najde nekoj da pusti vo nego Amerikansko Somce (nie si go vikame Babus) i Suncica i go zafrknaa za sekogas.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS20»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum