www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Maр 03, 2024 6:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 8:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Иако после последниот риболов реков дека нема да одам по риба,срце јуначко не издржа.По муабетите дека на Пчиња се јавува по некој бојник, решив да ја испитам ситуацијата на терен.И покрај најавите за многу променливо и врнежливо со снег време во петокот приквечер отидов за Бадар.Во саботата сабајле иако росеше отидов на реката.
Реката сеуште доста голема, но бистра, зелена.Оние што одат на дупките онаму кеде што беше однесен патот сеуште тече вода, и тоа со кратки чизми нема шанси да се помине,само колку да имаат претстава колкава е водата.
[ img ]
Почнав од сеперацијата па надолу ама некако не ми фаќаше око.
[ img ]
Застанав кај каменоломот местото се вика сајла.Од карши фрлаа двајца рибари но како што рекоа ништо,нема ни да мрдне.Но мене ми се допадна местото, а и порано сум вадел на тоа место во зима.Само што пачнав да фрлам дојдоа двајца рибари над мене.Помуабетивме малку мавнавме по некоја ракија и почнавме да ловиме.Јас фрлав на француско и на леб.Мајсторот над мене прв закачи добар бојник,а за десетина минути и јас.
[ img ]
Многу убаво парче картал што викаме ние рибарите.По дваесетина минути мајсторот над мене закачи уште еден.Се се случи во период од четриесетина минути,и потоа штама несака да пипне.Рибите удрија на бел црв, јас ловев со 5m трска,тапа 1,5gr,конец главен 14ка,подвез 10ка и јадица Mustad 13.Околу 14h водата се замати од сеперацијата од Коњаре се собрав и си отидов.Рибите удрија кога почна да се мати водата.
[ img ]
Бојникот го пуштив назад,не дека беше само еден,беше навистина добро парче,туку дека беше страшен борец и ми направи кејф.Го пуштив да се радува на животот како што му се радуваме и ние,и ако опстане до пролет да се измрести и да уживаме во риболовот со неговото потомство.
Наредното утро снег, пофрлав до 11h ништо се собрав и назад.
[ img ]
Навистина долго размислував дали да ја ставам репортажава на сајтот,но сепак вреди да го споделам ова мое искуство со вас,риболовот е пред се спорт и уживање,а јас токму тоа и го доживеав иако фатив само едно парче. :mrgreen:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Последна промена од 1 на kire, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 8:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Bravo Kire,

Fala za ubavata reportaza (so happy and), nie sto nemozeme da mrdneme ova ni doaga kako lek za rana. Ke pocekam jas do kaj 20 -25.02 kopam crvi i letam na Tikvesko po crvenoperka, lani od 25.02 pa se do 20.03. izmrznav ama i se iznafakav riba ;)

Pozdrav,

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 8:41 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Мене баш ме бендиса приказнава.....може да ја крстиме Рибарот и Бојникот....некако некој посебен респект сте имале, одличен крај ;)

П.С Селектирај го линкот на сликата и кликни горе на едно од тие квадратцинјата на кое пишува Img за да излезат сликиве


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Rade vo mart na tikvesko crvenoperka?Jas otkako se pojavi toj gadot somceto nemam stapnato 3 god,bas me zamisli deka na ladnovo dava crvenoperka obicnona na ladno bega mnogu dlaboko,kostrezot znam izleguva am za crvenoperkata neznaev :?:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 9:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Одлична репортажа ;) камо среќа да има повеке вакви ;) Успех ,наредниот пат-да му ги фатиш и другарите :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 24, 2011 10:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
kompir99 НапишиCOLON
Rade vo mart na tikvesko crvenoperka?Jas otkako se pojavi toj gadot somceto nemam stapnato 3 god,bas me zamisli deka na ladnovo dava crvenoperka obicnona na ladno bega mnogu dlaboko,kostrezot znam izleguva am za crvenoperkata neznaev :?:
Da da kolega (kompir 99), znaci jas lovam od dete kaj nas na Tikvesko i interesno ribolovot sekogas mi pocnuval april okolu 15-ti i togas najcesto pocnuva Karasot (vo trevata) i ja ima crvenoperkata na pesoklivite mesta, a dvete na edno mesto retko se nacekuvaat. Lanskata godina od edni lokalni nasi "kojoti" slusnav deka fakale crvenoprka vo resavskiot del (krivi dol), kade nema dubina poveke od 4 metri i e zaliv, zemav trskite i dzivrite i kopnav crvcinja po dvorot. Odam tamu somnicavo (26.02) i so da vidam kola do kola i traktor do traktor lokalnive, slabo vadea ama eden star majstor ubavo gi perdasese. Copy - Paste od nego, 3 gr. tapa klizeca, 14-ka konec, 12-ka jadica + 14-ka viseci, 5-ka DAM i malku podaleku frlanje so ne poveke od 4,5 m. dbina. I za edno cudo edna po edna pocnaa i nema da veruvav nekoj da mi kazuvase, ako sam ne videv, zadovolen si zaminav so 30-tina parcinja. I ostanatite imaa dobar ulov.
Po edna nedela odam na istoto mesto i tamu ribar do ribar izgubiv nadez, ama se setiv kaj imam slicen teren. Malku po kalta niz dupkite i prema Brusanskiot del na mestoto koe nie go vikame "Trnjata" paga dijagolnalno od potopenata crkva vo seloto Brusani. Tamu ima isto solidna dubina i terenot e ist, pesok, siten kamen, i niska treva. Opece sonce edno i kaj 10 pocnaa, so prihrana od 2 topki leb. Togas fativ okolu 60 parcinja a na dva pati izvadiv i " dzevgar" :ugeek: i tn. i tn.

Podocna niz razgovor od postarite ribari slusnav deka vsusnost sekoja godina vo toj period do 15-ti mart odlicno davalo crvenoperka, a mrezarite mameto i go eb...aat nagore nad gradot nakaj ulivot.

Ima majstori koi ja lovat i vo tekot na celata zima pa i denes, kaj branata od Kaj Vozarci ama na 12-17 metri, na presecenite delovi odma od desnata strana posle branata, kade e i malku opasno da se spustis na lepce ili na belo crvce.

Mene sezonata mi zavrsuva vo Otomvri i se cudam sega posto sum nov na forumot deka tepate cela zima i alal da vi e zatoa, odvaj cekam da se nablizi mart i odam i pravam edna reportaza od tamu.

Pozdrav,

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 25, 2011 7:30 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Дек 11, 2010 7:25 pm
МислењаCOLON27
bravo za Kire ,samo taka moze da se napravi merak golem kaga se vraka nazad toa sto ke se ulovi ne samo za toj predel tuku i za segde .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 25, 2011 7:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Znaete li ribar koga pusta najvise riba....?????koga nema da otide po riba.. :mrgreen:
Bravo Kire kratok ama ubav den....pozdrav..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 26, 2011 8:39 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Ное 22, 2010 9:18 pm
МислењаCOLON56
Bidejki Kire ne stavil negova slika - bil sam ne mozel da se slika
A ne go zamolil g-din Bolnik da napravi nekoja fotka
Eve jas go slikav koga bevme na Vardar na mestoto vikano Babata
[ img ]
Трајче,на линкот од сликата што го беше поставил,ти фалеше само уште да го обележиш и да му дадеш [img] ...Poliz ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Бадар
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 26, 2011 8:45 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Ное 22, 2010 9:18 pm
МислењаCOLON56
Drugar se uste se ucime so ovie linkovi :) Nemoj da zameruvate
Ke se popravam
Никој не замерува,работите одат само на добро ;) .....Poliz


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum