www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Jул 18, 2024 1:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS204»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 27, 2010 11:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Се за Дојранско Езеро....;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 6:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Ќе биде ли работа со концесијата за спортско-рекреативен риболов :roll: Кој знае...А иначе вода,која пружа страшен кеф ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 8:54 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
2 години веќе се спрема Вардар од Скопје да го земе под концесија, ама никако да излезе тој оглас :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 18, 2011 1:54 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Дојранско повторно не доби стопан

Дојранското Езеро и други акумулации во регионот и оваа година ја почнаа без стопан бидејќи Владата неодамна ги поништи огласите за доделување концесија за стопански и спортски риболов на повеќе ревири во државата. Веста ја потврдија во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, но не дадоа повеќе информации за причините за поништувањето на последниот оглас, објавен на 14 октомври лани.

Ваквата одлука ги разочара дојрани. Тие четврта година по ред чекаат езерото да добие стопан и да престане немилосрдното уништување на рибниот фонд.

- Во стопанисувањето на езерото владее анархија. Четири години не се дава концесија, а 150 рибари седат дома без работа. Јас не знам колку ~ се исплаќа на државата да ги плаќа по основа на стечај наместо да почнат да работат. Замислете сред зима да дојдете во Дојран, а да не можете да купите ниту еден килограм риба - вели Митко Грошев, поранешен рибар.

И спортските риболовци од регионот реагираат на ваквата состојба со Дојранското Езеро, но нив повеќе ги загрижува тоа што и двете акумулации во Струмичко, Турија и Водоча, се исто така без концесионер. Предупредуваат дека поради тоа членството им се намалува, па од некогашните 2.000 сега останале само дваесет, па бараат што побргу да се објави нов оглас за концесионер.

- Во најкус можен рок Владата да им ги додели концесиите на правни или физички лица или на здруженија за да можеме легално и спортски да вршиме спортски риболов - вели Кире Ѓузелов, претседател на СРД „Шампион 2005“ од Струмица.

Од октомври 2007 година, кога дотогашниот концесионер на Дојранското Езеро се откажа од стопанисувањето на езерото, од страна на Министерството за земјоделство беа распишани три огласи за доделување концесија за спортски и стопански риболов. И трите беа поништувани без подетаљно објаснување.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 22, 2011 2:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Tocno lani ovaa data,mesto aleks bic narod miting.....
[ img ]
[ img ]
[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 01, 2011 9:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
вчера другари мои беа во Дојран и работава била тапа џонсон- по тапа здравје не сакало да пипне иако имало десетина чамци никој ништо не вадел

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 02, 2011 8:57 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Чудна работа, прошлата недела по вреќа караш и што е најчудно, многу крап(чиња) биле извадени..

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 04, 2011 3:07 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:17 pm
МислењаCOLON10
Да и еден мој колега бил вчера на дојранско торнадо имало, мештаните им рекле дека цела риба отишла накај Николиќ на потполо, предходните три дена се истурило дожд, па пробале и на тоа езерцето кај богданци и таму ништо па како се враќаеле назад застанале и на вардар Демир Капија пред она ресторанот и таму ништо, па после на црна кај стоби и таму ништо, и така си се прошетале , тоа е тоа кога не иде не иде


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 17, 2011 6:24 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Феб 17, 2011 4:33 pm
МислењаCOLON52
луге како е во дојран дали бил некој во последно време...имате некој информаци дали јаде или нејаде....планирам за велигден да го постеам дојран па би било позелно да казете несто за ситуацијата во дојран :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 17, 2011 6:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
dojran ko dojran ,najbolji ezerska destinacija hahahah jade 365dena,samo ti trebaat vrski za da fakash riba ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS204»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum