www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Дек 05, 2019 10:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Една интересна идеја ми текна сега читајки крапџииски постови.Значи вака нели црвите,лебот,пијавиците сами по себе си испуштаат свој мирис што привлекува рибата е сега да ли се дипува како боилата пред да се фрли во некоја течност што рибата уште повеќе ќе ја привлечува ? Знам од една страна нема потреба самите мамци си имат свој мирис али од друга страна доста интересно би било.Дали може обично бело црвче да си дипува во нешто што испупшта мирис од раково месо бидејки раковите не се баш толку чести и плус да не се уништува реката.Ме интересира од конзервативен аспект,а и чисто онака љубопитен сум дали ќе можеме нешто такво да измучкаме ? :lol: :lol: Барав по интернет ама баш ништо не пронајдов можеби на погрешно место.Незнам за вас јас уште ќе тепам време по интернет да најдам решение на ова,дали би било пракчитно и дали воопшто има потреба.
За пример ми беше пченката и пченицата сама по себе рибата ја зима али ако ја ставиш во нешто со мирис на јагода или ванила тогаш шансите ти се зголемуваат. :shock: :roll: :roll: :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:33 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Ne veruvam deka ke dobies takov dip no ima edna interesna krma so suvi primami od crvi i djiger sto koga ke go frlis ispustaat krv i ja privlekuvaat ribata mi uspealo na kozjak za klen....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Bidi pouporen Volcko i ce najdes.Ima i toa , dipovi za zivi mamci ,duri ima i da gi bojosas kako sakas cak da svetat kako lamba :D Odamna znaat kolku sme naivni nie ribolovcite :lol: :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Има нешто слично како дип.Се вика мистик се продава во една туба како за темперни али помала негде околу 300 денари кошта.Внатре има нешто како силикон како течна гума во 3 бои зелена,црвена и плава мислам.Е сега има многу добар ефект рибата кога не јаде добро пример фаќавме на бело црвче и дојде еден пријател рибар вика чек од ова ќе ви ставам и ќе видите човекот само чепна со мистикот една милиметарска дамка на црвот и имаше одма удар.Знам исто така може со мистикот да се измота малце јадицата и да добие форма како чириномус мало црвче црвениот мислам :D

[ img ]
Незнам дали е ова истата марка али во такви исти тубички се продава.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Samo nemoj da mislis deka kade na primer ima mnogu rak i takov dip bi bil pouspesen ..ili skolki kade ima pa dip na skolka ..vrska nema toa . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Pobaraj pod SENSAS ke vidish mnogu,mnogu raboti

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Ќе видам во слобдно време ќе истражувам по интернет дали ќе може да се соединат овие две работи али не бива се со пенкало и лист ќе мора и у пракса по слаб сум со хемијата али страшен кувар сум :lol: :lol: Така да ме бива да мучкам работи во здели.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Volcko eve eden moj miks ama ne e dip ama krma za ziv mamec zemas djiger i pijavici i gi pasiras i posle toa dodavas praskasta hrana toa seto go pravis vo topki malce zamrznati i gi frlas ja privlekuva ribata grablivka....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 10:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
за бели црви можеш во самото пакетче да ставиш малце од прихраната со која ловиш ама сува дури е :) или некоја прашкаста арома (мала количина)
-францускиот леб можиш да го диповаш во каква сакаш течна арома

а пијавиците нема потреба да диповаш - освен ако немаш некоја гадотија дип наменета за сом

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дип за црви,леб,пијавици
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 05, 2012 11:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Тоа јас сам го сконтав него си помислив да не има нешто специално што јас немам слушнато :lol: Бидејќи како солидна идеа ми личи што вреди да се истражува сигурно и на првите крапџии сето знаење не им дошло преку ноќ :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum