www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 12:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Мушици
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 28, 2010 8:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
До сега сум немал можност да ловам со класична техника на мушичарење, а решив конечно да си купам трска и пропратна опрема за роденден ;) Во меѓувреме, набавив литература, си напраив и сам едно книжуле од материјали собрани од интернет, така да ќе имам доволно време да прочитам се и да се потковам теоретски пред да почнам со вежбање. За тоа подоцна ќе ви пишам (во 2011) :)

Инаку користам мушици со васер кугла. Сум ловел на Радика на тој начин, а последниве години често во лето ловам клен на Пчиња на тој начин. На Радика се врзуваат мушиците на конецот и на крајот доаѓа куглата. На Пчиња редоследот е обратен, прво се става куглата, на надолу мушиците. Вообичаено ставам 3 или 4, со поживи бои, во зависност од инсектите кои се активни во тој период. Од искуство, до сега кленот најубаво ми удирал на црно-жолти и зелени мушици, а многу поретко на црвени и други бои. Инаку на Пчиња немам видено или фатено клен капиталец од 2-3 кг, ама има релативно големи кленови по вировите, под врбите над водата, во ќошињата и сл. Ме радува и што има многу подмладок на кленот. Ми се свиѓа техниката бидејќи се движам многу нагоре-надолу по реката, не сум статичен во едно место. Истото се постигнува со блинкери и воблери, ама Пчиња не е река каде што се лови со воблери, сум пробувал на времето многу пати, без никаков успех, а сум видел и доста рибари што само ги бањале воблерите :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 01, 2010 9:23 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
А каде наоѓате литература? Почетник сум, сакам да научам. Од досегашното искуство само ги бањам трските :(

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 02, 2010 9:17 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Конкретно за мушичарење добив на поклон книга од наш автор - рибар, некогашен претседател на рибиловен сојуз на РМ. Инаку си наоѓам интересни статии на интернет, ги печатам и ги ставам во папки ;) Друг начин кај нас нема. Има на интернет и зилион странски списанија, во ПДФ формат, ако знаеш англиски нема да имаш никаков проблем :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 02, 2010 7:50 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
ke mozes li da mi kazes kako se vika mozebi ke ja najdam nekade da ja kupam....pozd

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 02, 2010 8:03 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
pcinja e edna od najjubavite reki za musicarenje na klen vo makedonija. Nejzinata priridna struktura ovozmozuva lesno dvizenje i manipuliranje su musicarskite snurevi, megutoa rekata e upropastena i mnogu mi e krivo sto e toa taka, inaku moite pocetoci musicarski se bas na pcinja i sum pominuval mnogu ubavo poslednive dve godini ne sum bil tamu niednas zatoa sto sum mnogu razocaran od slikata sto me ceka tamu.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 02, 2010 10:25 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
На Пчиња со неколку саати шетање можеш да фатиш од 15 до 30-тина парчиња клен, меѓутоа 70% ќе бидат помали примероци.

Инаку, книгата се вика “Мушичкарење“, од Чедомир Димитровски, со тираж од 500 книги :(, издадено од галичани :lol:

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 2:34 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
blagodatram za informacijata uste nekoj od cl;enovite ako znae kade moze da se najde slobodno neka pise :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 2:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Kакви кленови сум тегнел на Пчиња,не многу големи,најголемиот 1.2kg.На мушица и на пец.Но сето тоа е историја, сега тоа е невозможно на теренот каде што сум ловел во Бадар реката е нон стоп матна.А основен услов да се има добар улов на мушица или пец е бистра вода.Но тоа е тоа,не сум фрлил мушица повеќе од 5-6 год.ке чекаме подобри времиња,навистина штета.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 03, 2010 2:50 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Кире, Јули/Август/Септември, кога е најубаво за мушици, Пчиња во горниот дел (од Горно Коњаре нагоре) е секогаш бистра и измислена за таков риболов :) Јас редовно си шетам и си фаќам кленови :) Братучед ми фаќа на пец, на гускино перо, и доста излегуваат :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушици
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 09, 2010 8:03 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
Filip me raduva tvojov tekst sto go citam i daj boze mnogu poveke da ima, megutoa ribniot fond na reka pcinja e nezaviden ima nesto sitni primeroci a ribite nad 500-600 grama se poretki a za pogolemi da ne razgovarame (mnogu retko).
Pred nekolku godini imase edna grupa na studenti od srbija, pravea ispituvanje za vidovite na ribi vi pcinja, tie ja proceslaa od manastirot Prohor Pcinski pa se do zeleznickata stanica Rajko Zinzifov vo Veles.
Nivnite rezultati za vidovite na riba bea ok, doznaa toa so sakaat da znaat megutoa bea sokirani od malkubrojnosta na ribite osobeno na pokrupnite primeroci.
Site nie sme imale prilika barem po nekolku pati da vidime na nekoj teren kako se krivolovi i sto? ke se tepame? ke prijavime vo policija ili ribolovnoto drustvo i pak sto ?.........nikomu nisto tepaniot tepan e...... e... a stetata ogromna.
Jas mislam deka organizatorite na ovoj kriminal se tokmu cuvarite (mestanite) koj ubavo gi poznavaat licata so mrezite,genaratorite za struja i plinskite boci.
Moeto licno iskustvo : setam jas po Pcinja vlezen vo rekata do pupak, harmonija tivko samo vodata zuborka i pticite peat. Taka nesto nacuv kako da mi buci ama ne obrakam vnimanie i pod samiot sportski centar abc, digam glava dvajca momci vadat dva kabli od vodata so debelina skoro kolku edna casa za voda od 250ml.
Mojata reakcija bese ALOOOOOOOOOOOO SO PRAVITE SO KABLITE BE? pazi odgovor : ne se plasi daleku si AHA CEKAJ MALKU DA TI KAZAM NESTO........................
Slicno iskustvo imav so mrezar vo Konjare pod samata separacija kade sto imase inproviziran most za kamionite da pominuvaat, ja spremam jas trskata i doaga lokalen DUREX i mi kazuva da ne fakam tuka dzabe ke se macam (nema ribi vo virot) moeto mesto konjak i jas uporen se spremam pocnuvam da frlam a lateksot sedi tuka i me gleda, ok nemase nekoja aktivnost prodolziv nadole po rekata ama ne mnogu dolgo i ajde sea ke se vrakam nazad, trgam nazad stigam blisku do virot i go gledam anusot gi stava mrezite vo edna vreka i gi stava na tocakot ja sobiram jas trskata na brzinka, dojdov do mestoto i prvoto nesto letna tocakot u vir, pa kazneno popravna vezba........... :x i stikla kaj drugarite koj bea na ezercata kaj samata separacija so muabetot ajde pakujtese da se selime.
Taa praksa sekogas ke ja praktikuvam, koga ke mozam se razbira zavisi od brojnosta i uhranetosta na durexite ili opcija br.2 da si plakame site so dozvolite plus pari za tie so sakaat da krivolovat, da ne ja unistuvaat ribata i ikrata i da ne se macat tuku da odat vo federacija i da kazat: aj dajtemi 500 denari deneska da ne pustam mreza........A? so mislite vie? :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum