www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jун 19, 2024 3:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS461»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 06, 2012 6:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Еве ја темата колеги.

Ајде да чуеме сите предлози: календар, информации, споредби, терени, правила, пропозиции итн...

Што се ни треба за да имаме квалитетна лига: тимови, поедници, вода, организација, пари итн...

Рибар 2011 веќе испрати предлог програма за натпреварите во крапската лига за 2012, но сепак е
добро и овде секој од своите искуства како натпреварувач да истакне како сето тоа да изгледа.

Дискусиите ги пренасочувам овде со цел да се фокусираме исклучиво на лигата која претстои во 2013.

Васил Костов сигурно ќе биде овде присутен и сите сакаме да е активен со можности и предлози.
Ги поканувам сите и оние кој не се активни да се активираат и учествуваат со бар еден предлог за реална слика која би донела плод и резултат.

Да бидеме искрени и конструктивни и допринесеме да имаме една навистина компетитивна и квалитетна лига.


Добар тек. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 06, 2012 6:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Prvo Mislam deka e vreme da se otvori tema liga 2013 (на основано барање, поради темата постот е префрлен во истата) S

Drugo.Sergej e vo Avganisatn i tesko deka ke se vrati do ligata.Mene iskreno me raduva shto ke ima povtorno liga kako treba so odlicni krapdzii i mladi nadezi.Ednaska Meco ima kazano(KRIVO MI E SHTO POSLE NAS 10 GODINI NEMA NIKOJ).Redno e toa da se smeni i mladite site da ne zamenat.Sveza krv si e sveza krv.Nie imame postari svakanja a mladite ja pratat modata i novitetite.
Koga veke se zboruva za liga i se prijavuvaat nemojte da ostane na zbor nego da se odi do kraj i tie shto mislat da odat uste od sega da bidat spremni deka mozebi ke odat na svetsko.Znaci odnapred se razmisluva za sve.

Treto.Se nadevam deka za prv pat federacijata ke se pomaci i barem edna voda ke ja napravi kako treba za liga.Odnosno eden revir da se napolni so riba kade ke mozat site da imaat moznost da se dokazat i steknat kondicija za svetsko.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 10:11 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Во врска со напишаното од спаива-
1. Васил Костов ќе чита и може да пренесува но Димче Мајковски како претседател и членовите на натпреварувачка комисија во МРФ се тие кој ја прават стазата, календарот, пропозициите и котизацијата!
2. Што се однесува за вода на која ќе имаме натпревар треба да се знае колку екипи ќе се пријават за да се види кеде може да се одржи. Пример Крушевско езеро максимум 8 екипи е ако се пријавет 9-10 оваа вода отпаѓа!
3. Езерото на Истатов во Црничино може да собере 14 екипи по сите стандарди, има крупни примероци на крап од над 10 кг. има млад крап од 1,5-2кг. пуштен оваа година и (треба да се пуштат 300кг. амур, ново порибување на пролет и откуп на примероци од крап над 10кг од концесионерите во Дојран).
4. За календарот со обзир дека трета недела во Мај е закажано Пелагичево, а во интерес на оние кој можат да отидат и таму а сакаат да се натпреваруваат во лига, тогаш
- Прво коло последна недела во Мај
- Второ коло средина на Јуни (опција втора недела во Јуни)
- Трето коло прва недела во Јули (опција последна недела во Јуни)
се во контекст на развиженост на рибата, завршување на мрестот на крапот и убавиот временски период.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 10:27 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
1. Васил Костов ќе чита и може да пренесува но Димче Мајковски како претседател и членовите на натпреварувачка комисија во МРФ се тие кој ја прават стазата, календарот, пропозициите и котизацијата!
Пешиќ е регистриран на форумов, а сега нема толку обврски како што имаше кога се вадеа масовно легитимации, така да може да прати како член на комисијата.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 11:52 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kalendarot se pravi pred mesec dena na prvoto kolo,,
ekipite treba da se znaat najkasno do mart i da se pokrie so kotizacija,,
u maj mesec na krusevsko ne se pravi natprevar, zatoa sto ke rabotat samo najveke 3 pozicii..
treba dobro da se prati tem vreme kolku ekipi i da se napravi kalendar za koja voda ke bide podobra i pouspesna ligata,,
da ne se zaboravi deka ednas eden majstor od nivnata komisija, prvo kolo go napravi na prilepsko u april mesec, i pravevveme snesko mesto ribi da fakame,,


mora da se razmisli dobro..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 12:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Во интерес на лигата и на што подобар натпревар треба да има соработка на натпреварувачка комисија и натпреварувачите! :shake_hand:
Треба да се слушнат советите од натпреварувачите повторно во интерес на квалитетен натпревар. :secret:
Впрочем сегогаш постои и непредвидливи работи кој повторно Натпреварувачката комисија во соглесност со нтпреварувачите можат да ги изменат!
А околу котизацијата пресметковникот МРФ може да го испланира и да истакне колкава ќе биде котизацијат.
По мое котизација од по 6.000,00 денари за трите кола ги покрива трошоците.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 12:14 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
trosocite treba da se svedat na minimum, da ostanat pari za 5-6 l amino kiselini ke ni trebaaat mnogu :D :D + hcl 10 kutiii :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 12:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Што во случај, натпреварувачката комисија да не се консултира со натпреварувачите Предраг ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 12:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
starnci moze li da fakaat u liga, da ja donesam pola sumadija tuka :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2013
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 07, 2012 12:35 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ако претседателот на натпреварувачка нема слух за предлозите на натпреварувачите, нека се смени :)

Значи сега за сега има 5 тима во најава? 3 од Рибар, Ицо и Маркс? Да не треба да пријавиме 5 тима преку Рибар? ;) Па на светско да оди само Рибар :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS461»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum