www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 23, 2024 6:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 10, 2011 11:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Еве по предлог на Аки,тема за дискусија ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 4:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
jas kako inicijator pa da napisam zbor dva :) jas koristam armatura mislam deka beshe 20 iam eden par od 4 sipki dolgi 165cm i uste eden par od tri sipki po 180cm.ednite gi koristam za bojnik i popadika a podolgite mi se za krap.koristam 10kg cekan i suvi granki za da ja postavam branata.pokratkite sipki mi se poprakticni bidejki gi zbira vo sekoja kola inaku se teski za nosenje vo race na dolgi stazi.ako nekoj znae sto materijal e podobar i polesen od armatura neka pise?ako znae nekoj koja dolzina e najjadekvatna neka pise?isto vazi i za koi granki se najdobri za kakov teren,koga,kade,zasto,kako....???KOJ IMA ISKUSTVO SO BRANITE NEKA SE ISTAKNE VO TEMATA A I NEKA POSTIRA NEKOJA SLIKA ILI VIDEO OD TEREN ZA POSVATLIVO DA NI BIDE NAS A I ZA POCETNICITE...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 4:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
eve edna slika na vardar na brana za bojnik na koja sum imal dobar uspeh...

[ img ]

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 8:39 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
eve edna slika na vardar na brana za bojnik na koja sum imal dobar uspeh...

[ img ]
Mногу добро место за ковање на брана,Кочилари под самиот мост, многу добро место и дава риба доколку е мала водата.Ние коваме подоле кај крушките пред кривината ама за жал лани не отидовме ниту еднаш немавме велешка дозвола и водостојот на Вардар беше многу променлив. :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 9:22 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Една работа знам Врбови гранки можеш секогаш да употребиш за изработка на брана, особено ако се полни со гасеници и инсекти.
Но не се лажи да правиш брана од Топола сета риба ке ти ја разбрка, особено во лето.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 4:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
sasokone НапишиCOLON
Една работа знам Врбови гранки можеш секогаш да употребиш за изработка на брана, особено ако се полни со гасеници и инсекти.
Но не се лажи да правиш брана од Топола сета риба ке ти ја разбрка, особено во лето.
Мислам дека најдобри за брана се суви гранки без лисја,бидејки не ги крева водата тогаш многу.Инаку брана се кова. :lol:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 4:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
јас мислам дека треба големо изкуство и голема пракса за брана,комплицирана работа. мислам дека најдобро е да си идете со постари рибари шо имаат око за таа работа,а со тек на годините ке си дое се на свое место. :roll: :roll:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 5:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Nema da zaboravam...zima racete crveni kako patlidjani,vlezeni do pola va vardar i kovame brana so brat mi...on drzi jas so cekan 5kg mavam...koga ja ja utnav sipkata i koga go zatepav vo raka kako kojotot i brzata ptica itrica site zvezdi gi vide.. :lol: :lol: ete ima i takvi slucki...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 12:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kova li nekoj nekade brana? faka li nekoj na brana? shto e rabotava?
dajte ideja,pushtete muabet....

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брана за бојник
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 7:38 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Мислам дека многу променливиот водостој на Вардар е вистинската причина за се послабото ковање на брани.Ние на неколку пати имавме утка, или ја буташе браната или многу ќе паднеше водата и под браната ќе станеше премногу мирно.
А шипките барем тие за на Вардар се навистина и јаки и долги,ама тешки многу, :lol: не се за далеку да се носат. :lol:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum