www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Aпр 05, 2020 5:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Екологија
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 1:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Vikaat najdobro e da se uci od tugite greski,daj boze da e taka i ova nema da izgleda VAKA..... :shock: :shock:

http://vimeo.com/21783249

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 1:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
ova nema da se oporavi uste 1000 godini

i nasite reki se nesto kako ova -GREOTA I ZA GLEDANJE I ZA PRIRODATA

do adnministratorot:
stavetego ovaa na prvata strana za da moze da vidi sekoj posetitel
kon sto odime !

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 1:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... абе и кај нас е истата приказна за жал :( Свеста не ни е на ниско ниво, туку ја немаме воопшто :cry:

http://www.youtube.com/watch?v=grkxZC-O ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=neK5Dhpr ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=V8CYrebr ... r_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=dqaCANWZ ... r_embedded


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 3:23 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON 409
ЛокацијаCOLON AERODROM
МОЕ МИСЛЕЊЕ Е ДЕКА И ДРЖАВАТА ТРЕБА ДА ДОНЕСЕ ПОРИГОРОЗНИ САНКЦИИ И ЗАКОНИ И ДА ВОВЕДЕ РЕД ОКОЛУ ФРЛАЊЕ НА ОТПАДОТОТ И ИСТЕКУВАЊЕ НА ФЕКАЛНИТЕ ВОДИ ОД ФАБРИКИТЕ И КАНАЛИЗАЦИИТЕ КОЈ ИСТЕКУВААТ ОД НАСЕЛБИТЕ ДИРЕКНО ВО РЕКИТЕ ПА НА ТРЕТО МЕСТО Е СВЕСТА НА РИБАРИТЕ.СЕКОЈА ФАБРИКА ДА МОРА ДА ИМА ЗАДОЛЖИТЕЛНО ФИЛТРИ И ПРОЧИСТИТЕЛНИ СТАНИЦИ (КОЈ СЕ РЕЛАТИВНО СКАПА РАБОТА) ПА ЗАТОА И ГИ ЗАОБИКОЛУВААТ ОВИЕ ПРОЦЕДУРИ НА ПОЕФТИН НАЧИН.
ОВА АКО СЕ СРЕДИ НИЕ РИБАРИТЕ СМЕ ЛЕСНА РАБОТА... :( :(


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 3:32 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON 409
ЛокацијаCOLON AERODROM
....ВТОРО,ДАЈТЕ ДА СЕ ОРГАНИЗИРАМЕ НИЕ ДА ВИДИМЕ КОЛКУ НИ СЕ МОЖНОСТИТЕ ПРЕД СЕ БИ САКАЛ ДА УПАТАМ АПЕЛ ДО “БОРИС“ ДОКОЛКУ МОЖЕ ДА ПОДНЕСЕ НЕКОЕ БАРАЊЕ ДО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА ПА ДА ВИДИМЕ КАКО ЌЕ НИ ОДГОВОРАТ,ПОДРШКА КЕ ИМА ОД 300 ЧЛЕНОВИ АКО ТРЕБА И НА УЛИЦА ЌЕ ИЗЛЕЗЕМЕ САМО ДА ЗАПРЕ ОВА ПРЉАВО ОДНЕСУВАЊЕ КОН НЕКОЛКУТЕ РЕКИ И ЕЗЕРА ШТО ГИ ИМАМЕ!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 4:44 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
djabe si praime muabet koga i 1 000 000 zakoni da se donesat i neznam kolku golemi kazni pak isto ke bide,svesta e takva na lugeto i treba vreme da sozree i da razmisluvaat za cista okolina.Koga uspevaat skopkja treska da ja nepolnat so gubre so samo 3km tek da ne pravam muabet ponatamu za drugite reki,jas si fakam a karsi mene seljacista so kolicki si isturaat gubre i uste vikaat koga ke ja pustat vodata ke go odnese i nisto nema da se poznae a toa kade ke otide gjubreto ne gi interesira.Da ne vi kazuvam sto se ne sum izvadil na toj teren kakvi ti ne gadorii i kompletna garderiba.eve nekolku sliki bas od skopska treska na okolu 1.5km tek posle brana matka.[ img ][ img ][ img ]

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 27, 2011 4:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
kompir me rasplaka so videoto... :evil: i kaj nas pocnuva da ima tuzna pcinja a sea posle 1maj ke bide i tuzna radika i tnt...c c c c
perun mene u saraj vrz glava ke mi go istureja, ke me potepaa,jas pod mostot si frlam pokraj stolbot vikam da ne se zaleta nekoe pastrmce ahahahahaha

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 18, 2011 6:32 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
DEAN НапишиCOLON
....ВТОРО,ДАЈТЕ ДА СЕ ОРГАНИЗИРАМЕ НИЕ ДА ВИДИМЕ КОЛКУ НИ СЕ МОЖНОСТИТЕ ПРЕД СЕ БИ САКАЛ ДА УПАТАМ АПЕЛ ДО “БОРИС“ ДОКОЛКУ МОЖЕ ДА ПОДНЕСЕ НЕКОЕ БАРАЊЕ ДО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА ПА ДА ВИДИМЕ КАКО ЌЕ НИ ОДГОВОРАТ,ПОДРШКА КЕ ИМА ОД 300 ЧЛЕНОВИ АКО ТРЕБА И НА УЛИЦА ЌЕ ИЗЛЕЗЕМЕ САМО ДА ЗАПРЕ ОВА ПРЉАВО ОДНЕСУВАЊЕ КОН НЕКОЛКУТЕ РЕКИ И ЕЗЕРА ШТО ГИ ИМАМЕ!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
Абе брат, какво барање, какви бакрачи ? оваа работа прво најмногу е во рацете на локална самоуправа - општините, таму треба да се притиска, а над се во мозокот на луѓето каде е многу тешко за работа, ние сеуште имаме пријатели-колеги рибари кои никогаш не го собрале ѓубрето после риболов,па во ќеси да си го понесат, па и во кола да си го стават и во првиот контејнер да го фрлат (макар бил и на 100 километри), секогаш нема место за ѓубрето и ако не трчаш зад нив остана во природа...., а каде се луѓето од цели населби и села кои отпадот во река или езеро го фрлаат. И на крајот на краиштата, дајте и ние да се организираме една акција да направиме, да одбереме еден воден ревир и еден ден наместо по риба вреќите во раце и собирање на шишиња на некоја река или езеро...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 18, 2011 8:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
tuzna morava na sreca vece ne postoi vo momentot pak e juzna,po snimanjeto na ova video Boris Tadic organizirase volonterska akcija na koja zemaa ucestvo mosne golema brojka na ludje,priateli koi ucestvuvaa kazaa deka e ocisteno sekoe drvo a poveceto suvi se i otstraneti

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ekologija
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 19, 2011 1:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
IDEJATA NA BORIZ E SUPER
--treba da napravime povekje takvi akcii a i da namestime po nekoja
plakata kako oniaa(trevata te moli.......)
---inace za svesta na ribarite i na selanite nema zbor toa e kako sto e
a jas barem pri sekoe moe ribarenje obavezno sobiram barem po eden kubik sisina najloni
patiki krpi i se sto mozi da se zapali
pa mozda nekoj ke me vidi ke me naprai budala a pak mozda i nekoj ke se razbudi
ali ne vervam deka koga ke zapne najlon na jadica ubavo ke se osekja bilo koj
od tie sto rasfrluvaat

------NA KRAJ KRAEVA FRLAAT GJUBRE VO VODATA STO JA PIJAT ------
---ZBORAM ZA STREZEVO--

----PS:BORIZ KOGA KE RECES JAS PALAM KOLATA I IDAM

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum