www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 2:37 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS21»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2011 11:23 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON23
ЛокацијаCOLONVlasinsko jezero, SRB
[ img ]

Воблери FISHERMAN из Македоније су добро познати македонским риболовцима. Добро би било да се овде детаљно представе искуства у риболову са овим воблерима.
Последњих година, неколико риболоваца из овог краја стално лови на њих...
Искуства: није баш сваки балансиран идеално, па чак и потпуно балансирани и исти модели у истој величини ''раде'' и доста различито, али сви лове солидно. Е, сад, у чему је фора..., кад се погоди неки комад..., онда ... бббрррррррррр, јеееееза... На Власинском језеру ни једна друга варалица није имала толико кленовских скалпова, ни блииииизу, као једна таква - поггггођена!!!
Тако, кад год се може, набави се неки комад ''Fisherman''-а, надајући се да ће ОНАЈ ЛЕГЕНДАРНИ добити и свог ''клона''...
Још нешто, мени је много више cool да бацам неки такав, македонски нпр., него ''Rapalа'' или сл...


[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2011 12:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON189
Vibleri su super, i kao što kaže u prethodnom postu, kad se pogodi onda UBIJA!

Ja posedujem nekoliko takvih ‚‚ubica‚‚, izmedju ostalih i vobler o kome je gore reč, i mogu vam reći da u svom ‚‚arsenalu‚‚ voblera / a imam ih oko 500 / nemam ni približno tako uspešne voblere, dakle voblere koji su u kontinuitetu, iz godine u godinu, upecali više riba. Ovi novi koje sam dobio /od Saše/ i koje mi je brat kupio pre par dana u Skoplju, nadam se da će izroditi dostojne naslednike za one koje imam, ali koji su već podosta oštećeni, ali i dalje love.

Topla preporuka kolegama iz Makedonije za ove voblere !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 06, 2011 12:15 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
koj ima vreme da bara nekoj sto ke se pogodi i ubiva,imam i jas nekolku sto se pogodeni i dobro rabotat ama ne se kojznae sto,zal mi e sto nemozam da bidam istomislenik so vas vo vrska so ovie vobleri,edinstvenoto nesto sto me natera da gi kupam bese nivnata niska cena koja svarno e privlecna.Inaku na site gi smeniv trokukite,na eden mu se skrsi klunot od nisto,nekolku namozev da gi opravam i nasteluvam bideeki imase(nemase)dovolno prostor ostaveno za stelovanje(kratka zica)i sega kerkami si idga so niv normalno bez trokuki :lol: :lol: :lol: :lol: jas praktikuvam da platam i da imam nesto sto svarno ke bide kvalitetno i ke go koristam,nesakam da odam na ribolov so mamci vo koi nemam potpolna doverba, prijatelju iz srbije u makedonji ima jedna narodna poslivica koja kaze : KOLKU PARI TOLKU MUZIKA tako da kad fisherman podobri svoj kvalitet i normalno da malo porasne i cena ondak cu moci da kazem da u MKD ima vobler koji moze da se nosi sa najboljim srpskim voblerima tipu:alex.ujka... pa cak voblerima svetskog ranga kao sto su rapala...sad za sad drago mi je sto ste pronasli solidan i lovan vobler za vlasinskog jezera i to bas iz MKD.pozdrav i bistro sa fisherman(mk) voblere

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 06, 2011 10:37 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 23, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON23
ЛокацијаCOLONVlasinsko jezero, SRB
Ја се надам да ће ово представљање воблера FISHERMAN допринети да се побољша њихов квалитет, односно стандард квалитета сваког воблера који се нађе у трговини, што верујем да се може постићи веома лако. Наравно, то ће подразумевати и извесно повећање цене, али ни то није тако страшно.
Једно је, за сада, веома важно: ови воблери се продају у трговини, са званичном трговачком декларацијом, односно плаћеним порезом... У Македонији и у региону је довољно велико тржиште за овакав производ...
Тренутно, на тржишту у региону постоји много воблера/варалица, које су најмање дупло скупље (неке и три пута!), а не могу да упецају ни ''ћораву'' рибу...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 06, 2011 11:45 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
potpolno se slozuvam so tebe i ocigledno e deka voblerite se podobri od lani,se nadevam deka ke prodolzi da pravi se podobri i podobri vobleri.Eden prijatel iskusen ribolovec pred nekoe vreme mi kaza deka ne postoi los vobler nego samo ima loso vreme za prezentacija,losa prezentacija i neadekvatna voda za toj vobler,pa sega sum malce zamislen i mislam deka e donekade vo pravo.Se sto treba fisherman da napravi e da pravi vobleri so standarden kvlitet odnosno dobro izbalansirani so podobri trokuki i malce pocvrsti vo klunot.ako ima namera da se probiva na pazarot so kvalitet i negovite vobleri da bidat megu favoritite vo nasite kutii.ako ne ke gi kupuvaat radi niska cena se dodeka ne svatat deka podobro e da si kupat ujka od 5EU nego 2 od 2.5EU .i uste nesto za skapite vobleri,imam i jas takvi sto ne fatile zivo ripce a kostaat mnogu takada toa pravilo PLATI PA KLATI poleka poleka paga u voda.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 19, 2011 12:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON181
ЛокацијаCOLONСкопје
Дека е пластикарија.. пластикарија е, ама дека се ловни..ловни се. Веќе имамe над 40 воблери FISHERMAN и доста сме задоволни.

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 7:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Imate temna za voblerite na Saso Fisherman pa pisuvajte gi vasite mislenja tuka.
Ne upropastuvajte drugi temi.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 2:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Ima nekoj kolekcija vobleri ptroizvedeni od Aleksandar FISHERMAN, ili barem sliki od voblerite, dekori,
nekoj cenovnik mozebi? Lovni i po pristapna cena, prilagodeni za nasite vodi i predatori, ne gledam zosto da ne
gi izreklamirame malku na forumov.:)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 2:29 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас немам сретнато, единствено да ги слика секој по дома што има по некој, па да ги ставиме

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: FISHERMAN (MK)
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 2:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Jas na covekot nekolkju pati i mu se javiv da zeme ucestvo na forumov plus toa i tema na Varalicar mu otvoriv i go reklamirav i imase dosta pobaruvacka za niv i dosta pozitivni reakcii i pak od negova strana NISTO.E sega ako nesaka sam da si pomogne nie nemozeme...Aj za posleden pat da mu pomognam..Mojot ulov na Saso vobler 6gr floating(povrsinec)....
P.S..Vlado -Tapa nabavuva od nego i mislam dobro se poznavaat...
[ img ]

[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Последна промена од 1 на kompir99, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS21»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum