www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Aпр 05, 2020 5:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 28, 2018 5:52 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Сеп 26, 2017 7:42 pm
МислењаCOLON 10
ЛокацијаCOLON Прилеп
Прилепското езеро е едно од постарите езера во Македонија, изградено е во 1969 година за наводнување на тутунот во Прилеп. Највкусната риба од речиси цела Македонија ја има на тоа езеро. Низ годините се имаат одржувано натпревари, купови, такмичења и сл, и езерото важи за место каде само големите мајстори знаат да ловат. На езерото последното порибување било господ знае кога, но сепак има многу риби. Од риби има црвеноперка, премногу костреж, крап, карас, штука, плашица, сом и др. Годинашниот мрест беше еден од најуспешните и врие мали рипчиња покрај брегот.
Имаше и некои вакви "планови" од локална самоуправа https://faktor.mk/moderna-vikend-naselb ... chko-ezero.
Е сега, езерото е без концесија и започната е да се испушта водата поради поправка на некој вентил во браната. За рибите никој не му е гајле. Се мрежари на големо, а водата е веќе многу падната. Доколку се испушти водата, рибите одат курбан и на езерото ќе му требаат барем 15 години за да се опорави со рибниот фонд. Начини за зачувување на рибата има, но никој не се замара.
Ако некој знае каде да се обратиме, институција или нешто такво, нека каже ...
Крајот на краиштата, барем да организираме порибување после полнењето, што би требало да биде готово до лето 2019.

_________________
Никогаш нема да бидиш толку фраер колку јас на аватаров


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 29, 2018 6:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Uffff....
Institucii, mozebi i ke dojdat ednas i tolku a mozebi bas togas nema da ima nisto na ezeroto, koncesioner nema, kako sto se namaluva vodata se pravat idealni uslovi za mrezarenje...
Spored mene morate da ja zemete rabotata vo svoj race.
Organizirajte se, kolu mozete, sto poveke, i pocnete sami da kontrolirate...
Mislam deka toa e edinstvenoto sto moze da go napravite.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 16, 2018 11:00 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Сеп 26, 2017 7:42 pm
МислењаCOLON 10
ЛокацијаCOLON Прилеп
Бидна работата... 80 тони риба отиде курбан.

_________________
Никогаш нема да бидиш толку фраер колку јас на аватаров


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 16, 2018 11:47 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ne uspeavte da prefrlite nisto ?
Imase na FB grdi sliki ama pretpostavuvav deka sepak nesto otislo vo druga voda...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 17, 2018 8:57 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Ништо не е отидено никаде, освен на софра. 100 души го прозваа концесионерот да објави барем една фотографија од “транслокацијата“ на “матиците“, ама до сега никој ништо не виде.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 17, 2018 2:22 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Сеп 26, 2017 7:42 pm
МислењаCOLON 10
ЛокацијаCOLON Прилеп
Абе не е друштвото криво... Од каде да најдат средства? А инаку како што разбрав јас, поголемите риби биле продадени во ресторан, па парите ќе одат за порибување. Луѓе со торби собираа риби.... Ама ајде де, МРФ размислувала за се, зошто да се спасуваат рибите кога идат слави, собиранки, свети Никола е слава на цел Прилеп, треба да се јаде нешто.

_________________
Никогаш нема да бидиш толку фраер колку јас на аватаров


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 17, 2018 4:28 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Тоа нема апсолутно никаква врска со МРФ, што и да е направено, си го направил концесионерот.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 17, 2018 9:43 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Сеп 26, 2017 7:42 pm
МислењаCOLON 10
ЛокацијаCOLON Прилеп
Филип НапишиCOLON
Тоа нема апсолутно никаква врска со МРФ, што и да е направено, си го направил концесионерот.
Jас не го бранам концесионерот воопшто, баш мислам и дека не го чуват езерото добро, ама ви случаjов, од каде да наjде друштвото пари за да ги префрли рибите??

_________________
Никогаш нема да бидиш толку фраер колку јас на аватаров


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 18, 2018 9:09 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Па не би се согласил баш. Ова е извадок од записник на седница на УО на МРФ (седниците се јавни, не се тајни) на која концесионерот изјавил дека УНДП ќе помогне финансиски (записникот е од 05.11). Откако му било соопштено дека МРФ нема технички капацитет за таква работа, имал еден месец да се обрати до посочените рибници кои се технички опремени за таква работа.

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош за Прилепско езеро
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 20, 2018 2:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 159
Kako I za sekoja rabota kaj nas…….taka I za ovaa,najpovikanata institucija/organizacija NEMOZE da pomogne.
Da ne beshe zalno i sramno,ke beshe smeshno


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum