www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Дек 11, 2023 6:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 27, 2011 3:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
sarance НапишиCOLON
srdbregalnica НапишиCOLON
dali nekoj probal da lovi som so pomos na BUCKA.na kalimanci probav za prv pat 2010 god amaterski na zafrkancija so se veli,na pocetokot ne mozev da go pogodam vistinskiot zvuk no poleka se usovrsuvav i pocna da dava rezultati ololu 20 soma po 2-6 kg.ovaa godina tapa ne saka da jade samo 2 od 20 odenja.go ima se pokazuva no ne saka da jade.pozdrav i BISTRO.
Kakva e situacija so Kalimanci ovaa godina vo vrska so koncesijata. Dali e dozvolen ribolov i dava li nesto vo momentot (klen, saran)
srdbregalnica НапишиCOLON
na kalimanci koncesioner nema kako i sekade , a se plaka edna dozvola na srd saran od m.kamenica 600 den koja sami si ja izmislija.inaku strukovi e polno ,celo vreme im gi kinam.od riba sega site cekat som koj ovaa god epten slabo,od 30 dusi samo eden faka po edno,udrija i 3-4 poedri zatoa lugeto i se naapa tolku mnogu od cela maked...pocnaa da doagaat.klen ima go lovat na musicki a krap momentalno nikoj ne lovi.pozdrav i BISTRO.
Dimitar НапишиCOLON
Татко ми е на Калиманци секоја сабота и недела и фака убаво клен,караш и до сега има донесено 5 крапа од 1 до 3кг.Лови на тапа 0,5г. на 5м длабочина,на варена пченица.Сом факат ноке ама многу послабо од колку лани.Најчесто го ловат на пилешки џигер(барем кочанчани).
srdbregalnica НапишиCOLON
Najcesto go lovat na strukovi i mrezi(najvise strukovi)a strukaziite najcesto se kocancani i stipjani.nema nikakov zakon posebno vecerno vreme sekoj pravi sto saka.
Dimitar НапишиCOLON
Не знам колку си често на Калиманци,ама како што има ред оваа година така не е било претходните 10год.Моментално колку што имам јас информации од терен,струкови нема или се сведени на минимум,а мрежи има но не е тоа ништо во споредба со тоа колку имаше предходните години.Кочанчани ставаа струкови порано,а за штипјани се гооолема грешка.

Инаку моментално на Калиманци сомот не сака да пипне и нај упорните сомџии се откажаа.
srdbregalnica НапишиCOLON
jas odev do pred 2 nedeli sekoj 2-3 den(od ova pocesto samo kamenicani odat)inace licno mu izvadiv na eden od kocani decko ne znam koj e 3 strukovi po 50 metri,mu gi sokinav skroz.a deckoto uporno pak postavuva novi strukovi.deckoto ima portokalov maestral i i dobro organizirana grupa kako sto slusnav eden sedi po 3 dena tamu a po ribite doagaat so kola koga toj ke im se javi.inaku ribocuvarska sluzba pak nema u 3 nedeli pominuva granicna policija i bara legitimacija za 2011 a kamenicani po nekoj nivni zakon si izdavaat godisni dozvoli po 600 den,sto e bez veza bidejki nemat koncesija dobieno uste.i gi zaplasuvaat site da vadat od dozvolite.a sega da ideme so camec od kraj do kraj na ezero ako ne izvadime nad 10 struka i povise.pozdrav do site sportski ribari.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 28, 2011 11:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 11:18 am
МислењаCOLON158
MOMENTALNO MOZE DA SE ULOVI SAMO BELVICA 2-4 KILA,po nekoj karas i klen .se lovi na belo crvce a za prihrana star leb.somot voopsto ne e aktiven a za krapot e seuste rano bidejki vodata ja ispustaat i ezeroto mnogu paga.pozdrav i BISTRO.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 28, 2011 12:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
од 2 до 4 кг. е еднакво на 200-300 белвици

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 28, 2011 4:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 11:18 am
МислењаCOLON158
mnogu im se pogodi vodata ovie 2 godini na belvicite,napreduvaat nenormalno brgu veke ima i po edna peda golemi.vo vodata ima edna alga zelena i ja jadat.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 28, 2011 4:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 11:18 am
МислењаCOLON158
Dimitar НапишиCOLON
од 2 до 4 кг. е еднакво на 200-300 белвици


priblizno okolu150-200 ama se stavaat po 3-4-5 jadicki pa ponekogas nasite ima,znaci so edno vadenje 5


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 28, 2011 5:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Знам,знам факав еднаш оваа сезона и стварно многу големи имам и слики ке качам утре.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 11, 2011 5:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 11:18 am
МислењаCOLON158
Denes se poribuvase ezeroto kalimanci so krap.eve i nekoi fotografii.

http://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D0 ... 701&type=1


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 11, 2011 6:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Bravo, ubavo da se vidi deka i se poribuva a ne samo graba.
Strazarete malku denovive okolu mestata kade gi pustivte krapcinjata.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 11, 2011 7:25 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Сеп 20, 2011 11:55 pm
МислењаCOLON21
Само што се вратив од Калиманци и што да казам катастрофа, од сунчаниците не можеш глава да дигнеш, пробувавме на се и никако не бидува сунчаницата на се е во прв план


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Калиманци
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 12, 2011 12:52 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Mnogu mi se polni dusata koga ke go vidam potegot poribuvanje :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum