inspekcija

zabrani

KONCESIONERIКоментари
Последни коментари:
ZOKI во понеделник 26 јануари 2015, 15:36: PODOBRO E DOZVOLA DA IZVADAT 500000 RIBOLOVCI PO C...
ZORAN TETOVO во понеделник 26 јануари 2015, 15:28: ZDRAVO
ZOSTO NEKOI DILERI OVLASTENI OD NEK...

KAVADARCI 2 во сабота 24 јануари 2015, 19:04: DA se zaprasame malku koga ke go poribat Tikvesko...
MIHALI во сабота 17 јануари 2015, 10:05: dali ovaa godina ima nekoj promeni kaj koncesioner...
Nedzho во петок 16 јануари 2015, 12:48: Sekoja cest , ne sum znael deka i bojnikot se lovi...
www.ribar.com.mk во среда 14 јануари 2015, 12:22: Mitko треба да знаеш дека испр...
igor igor во петок 09 јануари 2015, 11:33: Jas sum za da ne vadime ni legitimacii ni dozvoli ...
Gogov Mitko во петок 09 јануари 2015, 11:02: polanskata god.dobiv kazna od 300 evra od koncesio...
MENDE во четврток 01 јануари 2015, 12:53: BRAVO...
Sumar во понеделник 22 декември 2014, 21:26: Bbravo za shtukite. Edno prasanje, slusnav deka ke...

АКЦИЈА И ПОПУСТ ВО РИБАРСКИ ПРИКАЗНИ !!!!

Продавницата “Рибарски приказни“ нуди Сезонски попуст од 30 % на МУСТАД јадици /освен мушичарски /но и на други Продукти од оваа фирма :
вртилици,мушичарски кутии, конци,плетеници, сајли,торби.....

Акцијата е започната од 21.јули и ќе трае додека има залиха.

Воедно известуваме дека заради летните одмори во периодот од 25.07.14 – 11.08.14 дуќанот ќе работи од: 09:00 – 16:00 ЧАСОТ (ПОН.-ПЕТОК), Сабота не работи

НАПОМЕНА: За оние кои работат на големо може да се јават и вон работно време и доколку сме во можност ќе ги услужиме.

Со почит,
Зоран и Горан

ТЕЛ. 075 222042


Читај 0 коментари... >>
 

Направи ..САМ..мамец за Пастрмка .

Слика Автор: Okiribar

     Гледам дека се повеке од ..колегите ..си имаат свои идеи за да изработат нешто самите , и сакаат да иновираат и да испробуваат разни комбинации ,па си реков да се потрудам и јас да направам нешто и да се надевам дека би ја привлекол
..ПАСТРМКАТА...
Мое мислење е дека овие комбинации со алуминиумска фолија и пердув во неколку бои би бил интересен па решив да направам неколку мамци за кои и самиот незнам како да ги наречам :D :D


Читај 4 коментари... >>

Повеќе...

 

ТАФТАБИТОТ и тренинг на ..ГОГО МОНД..

Автор: Okiribar

Тренинг-Тафта-само тренинг и резултатот ке биде видлив.

Без намера за поозбилен риболов се одлучивме со помалиот син Димитар или.. Оки-јуниор.. да си направиме еден излет до- Гого Монд- не за друго него и на синот треба да му се удоволи и направи мерак,затоа што многу добро знам што значи тој збор ..мерак за риболов..

Пристигнавме околу ..06 час..изутрина ја извадивме опремата и се упативме на позиција лево од влезот,кога има што да видам
две – СЛИКИ--едната The big brother ..ТАФТА а втората ПРЕДРАГ ..The Coach :arrow: и забавата може да почне.
Секако беа дојдени за да може Тафтабитот :arrow: слободно да тренира за наредното светско првенство во Крапски риболов кое ке се одржи годинава во Италија,а воедно сакам да им пожелам добар успех и уште подобар провод кој би требал да ги збогати со уште едно големо ..ИСКУСТВО..во Крапскиот риболов.

Се разбира прекрасното ..ИЗГРЕЈСОНЦЕ..од овој прекрасен ден.

Слика


 


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

Морето ни ги на(СОЛ)зи душите

СликаАвтор:

      Спининг. Техника која бара пред се, пријатели. Сето останато е веќе напишано, дискутирано, објаснето, израснато. Заедно со Гони (еден од ретките со големо срце и душа) се договоривме за една солена дружба. Нејсе, локацијата, југ, пјесме су тужније што су јужније , но меракот е поголем, а доживувањето и присутноста во тој одреден момент, во тој миг е бесценето. Заедно со Гони, едно убаво утро, тргнавме кон едни карпи, кои влеваа надеж за добра дружба, па ако не послужи и среќа и со по некој улов за паметење. Меркање на морето, ваму ќе фрламе, таму ќе фрламе, почнавме пополека да го вадиме арсеналот воблери, џиг кашики и сите пропратни мамки и да работиме на случајот. Времето беше идеално, сончево, малку ветровито, таман толку колку да ја излажеме рибата која кога стигнавме "on the face on the place" веќе покажуваше активност на површината. Попери, зари, цикади, спинери, речиси се од нашиот арсенал беше избањат во солената вода.

Резултатот е следен:


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

Фатени мрежари и на Охридско езеро

На ден 04.07.2014 год во периодот од 05до 11часот од страна на овластени лица од Државниот инспекторат за земјоделство и претставник на УПС при П.С за Г.Н Охридско Еезро со користење на пловен објект од МВР се изврши надзор на вршењето на стопански риболов на риболовното подрачје Охридско Езеро на потегот од с.Радожда –с.Калишта –Струга.

Од надзорот констатирано е следното:

Во делот на с.Радожда затекнати се три лица (Скрчески Јован, Анѓелко Солакоски и Живко Нестороскисите од с.Радожда) кои вршеа стопански риболов без поседување на легитимации за стопански риболов, дело спротивно на член 36, став 6 од Законот за рибарство и аквакултура.

Едно лице (Крсте Нестороски од с.Радожда) е затекнато како врши


Читај 3 коментари... >>

Повеќе...

 

Акција против мрежари на Козјак и Охридско езеро

СликаНа ден 06.07.2014 год во периодот од 04 до 12 часот од страна на овластени лица од Државниот инспекторат за земјоделство и припадници на СВР – Битола и инспектори извршен е надзор на поширокиот појас околу Акумулацијата КОЗЈАК во делот на спроведување на Законот за рибарство и аквакултура и подзаконските акти од истиот. При надзорот со претходни обезбедени судски налози извршени се претреси во домовите на 4 лица кои повремено или постојано живеат во околината на Акумулацијата КОЗЈАК. Претреси се извршени кај следните лица при што се одземени следни предмети:


Од Б.В со постојано место на живеење во Скопје, а со времено живеалиште во с.Здуње, Општина Македонски Брод при што одземени се:
- 31 мрежа готови рибарски мрежи со различна големина на окца и различита должина за различна намена за лов на риба (крап, карас, клен и др...);
- Мрежи – чилиња (платно за правење на рибарски мрежи спаковано);
- Оловен – долен конец за мрежи;
- 10 кг разноврсна риба (клен, крап и пастрмка);
- 2 Сачми – сермиња;
- Одземени се поголема количина на куршуми – боева
муниција, со различити димензии и намена, рамки за куршуми, фарови и стапици за ловење на дивеч и др предмети поврзани со ловство;

Во прилог се двата записници од акциите на Козјак и Охридско езеро (кликнете за да ги преземете):

ЗАПИСНИК КОЗЈАК

ЗАПИСНИК ОХРИДСКО ЕЗЕРО


Читај 1 коментари... >>

Повеќе...

 

Казни за Ловење на маломерни крапчиња и без дозвола на Козјак

Почитувани колеги,

Веќе две години на Козјак е забележително дека има одличен мрест и голема количина на мали крапчиња. За разлика од сите совесни рибари кои се радуваат на оваа појава и се надеваат овие крапчиња ќе пораснат големи, има и голем број несовесни рибари кои активно ги ловат ситните крапчиња и се што ќе фатат носат дома. Што ќе му каснат на крапче од 100, 200, 500 или 700 грама е добро прашање, но очигледно има и такви месари кои веќе не се во категоријата на рибари, туку во категоријата на рибокрадци.

Сите тие треба да знаат дека:

 - Крапот може да израсне и повеќе од 30 килограми и дека маломерни крапчиња е жално и греота да се земаат

- Земањето на вакви крапчиња е недозволено и казниво со закон. На Козјак не смеат да се земаат крапчиња помали од 35 сантиметри и повеќе од 2 парчиња на ден (по рибар), а за истото следуваат високи казни.

Добар пример за сите такви лица е вчерашната акција во која


Читај 8 коментари... >>

Повеќе...

 
forum

 

MKD-RIBAR

Fisherman handmade wobbler katalog copy

Рандом рибарка