Untitled-1

 inspekcija

zabrani

KONCESIONERIКоментари
Последни коментари:
GORAN во четврток 29 октомври 2015, 14:06: NE ODETE PISUVAA KAZNI !!!...
vane во четврток 29 октомври 2015, 09:44: dali bojnikot jade na bistra voda naprimer kako st...
slave во сабота 10 октомври 2015, 10:22: dali imate konec 30 mm 1000 metra .....od koj mark...
Bitola во понеделник 05 октомври 2015, 18:26: Zdravo. Dali ima nekoj nacin za podgotvuvanje i po...
AnoNimci во вторник 08 септември 2015, 15:28: VI SE MOLIME AKO IMA ZAKON PROTIV RIBOKRADCI SO MR...
Lovro во понеделник 07 септември 2015, 03:21: Može li da mi kažete dali se poribuva Mavrovsko ...
toni во петок 28 август 2015, 12:44: najmalata kolku pari e
...

Lorca во среда 26 август 2015, 18:32: Kade e ova tocno?...
Lorca во вторник 25 август 2015, 13:48: Pozdrav druze. Koe mesto e ova tocno. Dali e po to...
томе во вторник 18 август 2015, 14:17: Има потреба од вадење дозво...

Клен

КЛЕН (Leuciscus cephalus)

 

Опис:

Кленот има силно тело во вретенест облик, прилагодливо за пливање во појаки водени струи и прекриено со големи крлушки означени со црнкасти рабови. Главата му е масивна и силна и klen fatenзавршува со округла муцка која ја поклопува широката уста. Грбната перка му е широка и наресена, а стомачната перка му е поставена на исто место како грбната, само на стомакот. Бојата му се менува според бојата на водата во која живее. По правило стомачната зона му е бела, а перките се сивкасти, освен страничните перки и перките во аналната зона кои се помаранџесто-црвени. Во нашите води кленот знае да нарасне и преку 3 килограми.

 

 

 

Место на живеење, навики, начин на хранење и распространетост:

Клен е риба на чистите води и средно брзите текови. Најчесто се наоѓа во средните водени текови, во средните и поплитки места, длабоките вирови и на премините од вир во вир.  Со исклучоци на некои езера и бари каде што го нема, кленот може да се размножува и да живее во сите канали и езера, klen so pajceкои се на некој начин поврзани со некоја река. Го населува скоро цел европски континент, освен скандинавските простори, што ни говори дека е поприлично прилагодлива врста на риба.  Сепак најчесто кленот ги населува протечните води со цврсто и каменито дно. Знае да преживее и во места каде многу други врсти на риби уназадиле или не преживеале. Зимно време, кленот се сместува во помирните зони блиску до водените струи, во шуплива обала и во спори но силни вртлози. На пролет ги поминува сите места каде што растат водните алги, како и во поплитките места и сите дриги места каде инсектите се во поголем број. Летно време се поставува во заседи на површината, најчесто во сенка и спремен е одеднаш да проголта секаква врста на храна. Во есен, вртлозите и водните препреки му овозможуваат поголем дел од времето да го помине прехранувајќи се без поголем напор. Кленот има широка лепеза на искрана: полжавчиња, ракчиња, пуноглавци, разни ларви, копнени и водени инсекти, растителни и отпадни остатоци, мов, алги и трева, разно овошје кое случајно му паѓа од дрвата, грозје и сл. И покрај сета оваа исхрана, кленот сепак е многу внимателна риба.

 

pod vodaРазмножување:

Кленот се мрести во Мај и Јуни. Женката може да положи од 50.000 – 200.000 јајца во песокливи или со трева обраснати плитки места, кога температурата на водата ќе достигне 15°C. Како млад кленот живее во јата и се храни со планктони и водни растенија. Сезоната на парење му е во пролет. Тогаш мажјаците добиваат пеги по телото, перките им стануваат црвени, добиваат поживи бои, односно добиваат таканаречено свадбарско руво. Инкубацијата трае седум дена и младите растат доста брзо.

 

Животен век, големина на раст и тежина:

Просечниот животен век на кленот е измеѓу 10-15 години. За тоа време тој може да нарасне во просек од 30 – 70 сантиметри со тежина од 500 грама до 6 килограми.

 

Коментари

avatar Mojsov
-1
 
 
Klen..ja poishe sum po plashici ali i klen sum fakjal mnogu itra riba teshko jade,Nekoj sovet ako moze..za mamec i za pomal mamurluk naredniot den.. Pozdrav od K4!!!
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar dejan
+1
 
 
probaj na visna i drenka za klenot ja obozava
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar TRAJCE B@JO
0
 
 
ili pak BLINKER !!!
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar ribar.com.mk
0
 
 
Mojsov, cim si po plasicata, najverojatno si imal mnogu slucai koga so drustvo pokraj plasici-girici se ispilo i mnogu spricer ili drug pijalok. Lek za mamurlak - pak po riba:) samo ne na sonce, tuku nekade pokraj nekoja dobra livada ili senkicka.

Inaku mamec za klen e mnogu sirok poim, zatoa sto klenot jade mnogu raboti, no najmnogu ona sto ke go najde vo vodata, ona sto mu pagja vo vodata ili ona sto instiktivno go privlekuva kako eden od predatorite megju ribite. Pa taka klenot jade dosta vodni glisti, cauri, pijavici, polnoglavci i mali zapcinja, jade dosta ovosje koe mu pagja vo vodata, kako sto se dudinki, slivi, kapini, mnogu saka insekti koi mu pagjaat vo vodata (razni musicki, muvi, skakulci, osi, sturci i dr. insekti) i sekako kako predator jade drugi mali ripcinja, poradi sto dosta cesto se lovi na vobleri t.e vestacki ripcinja.
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar Dzoc
-1
 
 
Ejj jako e ova so klenov... Znaci da se napravime klenovi denovive pa da lovime drugi mali ripcinja :))
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar Битолчанец
-1
 
 
На Охридско пченката е идеален мамец за клен, па и Стрежевско езеро - Битола.
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar Илија
0
 
 
Да прашам нешто кај нас највеќе на тапа се фаќа дали некој има фаќано на клен на воблер или слично ?? Затоа што по цел свет повеке се користат воблерите и тие пластични мамци.
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar www.ribar.com.mk
+1
 
 
Илија и кај нас најмногу се користат вештачките мамки за клен, мушици, воблери, цикади, блинкери, некако како да ги истиснуваат природните, иако природно си е природно, ако се најдат и вистински се постават природните мамки се најдобри, разни овошки, разни инсекти, кедерите (вистинско рипче), жапчиња, полноглавци, коњштипи, штурци и сл. Кај воблерите и пластичните мамци доброто е што тие цело време ти се со тебе и можеш почесто да експериментираш, одколку цело време да бараш некои од овие природни мамки. Инаку за вештачките мамки ќе има посебни постови.
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar алекс
+3
 
 
борова гасеница - број еден мамец за клен
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar Кире
+2
 
 
Да,дефинитивно бр.1 за клен
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar Baze
0
 
 
tocno najgolemite primeroci gi imam izvadeno na borova gasenica.
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar новица
+1
 
 
Во кој период од годината може да се најде борова гасеница ?
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar ribarce
0
 
 
krajot na maj i pocetokot na juni.Samo pazi predizvikuvaat cesanje , I se o.trovni . Procitaj na vikipedija malku poveke.
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
avatar aleks
-1
 
 
gi ima i sega .....juni e kasno....ke izlezat vo juni .nema da najdes .....ako sakas da lovis na niv sega e momentot ili do sredina na maj ....posle ke e kasno......od iskustvo ti kazuvam
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
Откажи
Име *
Код   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Прати коментар
 
forum

 

MKD-RIBAR

Fisherman handmade wobbler katalog copy

Рандом рибарка