www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 29, 2024 3:42 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 29, 2019 7:08 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Да сподели некој нешто повеќе за дишечките комбенизони. Колку слоја, типови на материјали, долна граница на хидростатски притисок, минимални дишечки карактеристики....

Има некои кај кинезиве со пристојна цена и убави зборови за нив на интернет...

https://www.aliexpress.com/item/Outdoor ... st=ae803_3

https://www.aliexpress.com/item/waterpr ... st=ae803_3

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 31, 2019 6:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ova ne e prizvod koj jas bi go kupuval od kinezive i toa na nevideno.
Sepak se raboti za pproizvod koj prvo treba da go probas, da go vidis i proveris a i ne e bas eftina rabota od 3-4 dolari pa da si kazes ako ne go biva ke go frlam.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 01, 2019 8:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еден колега купи ваков, го чинеше нов мобилен :crazy: Друг колега има сличен, многу брзо почна да му пушта. Јас не би си играл.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 02, 2019 1:34 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
ОК. Тогаш ако можете напишете на што треба да се внимава при набавка и кои се минималните услови што треба да ги исполни. Од кои материјали препорачувате да биде направен...не ја штедете тастатурата. Каде ги има и колку чинат кај нас ?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 03, 2019 7:56 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Прво требаше ти да напишеш за што ти е потребен :)

Кај нас, со пробување, има во Рибоцентар на Scierra, добар дишечки комбинезон. Исто има и во МакДам, 2-3 модели, добри се, имам користено Dam Exquisite, 3 слоен, лесен и добро дишечки.
Зависи за што ти е потребно, тој од Scierra е подебел, мислам 4-5 слоја долу, 3 горе, ама е многу поиздржлив од Дамот. На пример, мене за мушичарење, повеќе ми одговара тој од Scierra за акање по река како Радика, а тој од Дам за пензионерско ловење на скопска Треска. И двата за 2-3 години ќе почнат да пуштаат на некое спојче, најчесто меѓу нозе, од триење. И тоа се оправа лесно со нанесување на дополнителна термо леплива трака.
Од надвор, полн погодок се комбинезоните на Таимен (www.taimen.com), 5-6 слоја долу, издржливи, кога паѓаш на карпа, ногата ти се прави лом со рани внатре, а комбинезонот не се кине, испробано :D Од Таимен само STX-от не го препорачувам, бидејќи е ефтин и 3 слоен, а се друго од River Classic нагоре е одлично (5-6 слоја долу)
Цените на Таимен ќе си ги видиш, во МакДам се движат од 9-10000 нагоре, а Scierra-та неам поим колку е, ваљда у ранг 150-200 €.
Предноста кај кобинезоните од тука е што можеш да ги пробаш, мада на Таимен се одлично испишани сите мерки, така да треба чоек да е глуп да промаши (а имало и такви што носат М, а нарачувале ХЛ во кои пловеле) :mrgreen:
После тоа ќе ти бидат потребни кондури. Кај нас има во МакДам повторно, 2-3 типа, има со гума и со филц, гумата се лизга ако не и ставиш бар 10-12 штрафа, филцот е одличен за камења и карпи, ама ако треба да се качуваш со филц по земјана косина, може да има смеење. Најдобра комбинација е филц со штрафови, такви има во Дам. На Таимен скоро сите се со гума и штрафови, ги носат многу дечки кај нас. Во Рибоцентар мислам дека немаат во моментов кондури.

А ако сакаш нешто поскапо и поквалитетно, кажи, ќе ти дадам и за тоа насоки.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 04, 2019 12:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Одлично...информацииве ми се повеќе од доволни. Не ми треба за мушичарење, за фрлање по Вардар...спин или лов на бојник, ама овие неопренскиве ми се многу крути некако, како скафандер да носам, гумениот поти и не одговара...така да дишечкиве иако се поскапи се ваљда најудобни. Фала многу на инфо.

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 27, 2019 5:01 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Aвг 16, 2017 11:05 am
МислењаCOLON2
Здраво,
Ме интересира дали некој нарачал до сега комбинезон и чизми од TAIMEN, и како прошол на царина? Сега гледам дека имаат мал попуст на некој модели SHISHKID ама немаат број што ми одговара. Филип не ги препорачува STX ама имаат пакет цена со кондури за 150 евра што ме влече да ги земам, ако некој ги користи овие нека пише какво искуство има со нив. Во буџет би ми биле и River и во тој случај можда би купил кондури од тука (да си ги пробам да ми легнат).
Знам дека во МАК ДАМ имаат модели од DAM ама не знам какви се во споредба со TAIMEN. Колку што можам да видам DAM exuisite G2 се трослојни ( не знам точно кој модели ги има во МАК ДАМ) а цената е приближно иста со River кој доле би требало да е со 5 слоја.
Имам опција да ги нарачам во ЕУ и да ми ги донесат, да се избегне царина.

Почнав со спининг (болест) оваа година на Треска Скопје, често идам од 05-06 до 08:30ч сабајле пред работа плус викенди. Со високи гумени чизми некој делови не ми се баш достапни па размислувам да земам некој од овие комбинезони.

Секоја препорака е добредојдена :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дишечки комбенизони
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 30, 2019 11:11 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Riverot се добри и испробани, ги користеа повеќе мушичари, сите се задоволни колку издржаа. Разликата со Дам-от е што Дамот е полесен и потенок, овие се потешки малку, ама поиздржливи.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum