www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 29, 2024 4:29 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Пчиња-Спин
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 26, 2019 8:24 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONПон Maј 20, 2019 5:29 pm
МислењаCOLON8
Ме интересира за Пчиња (Скопски регион) Катланово, Коњари,,, ,,Купив спин трска со 10-20г акција 2.4м, па ме интересира дали би
била погодна за за овој терен,,,да речеме васер кугли мушици евентуално воблер..Претходно имам ловено на црви со вообичаен телескоп 5м-полу пец,
кој реално дава резултат, али сега сакам малку да сменам со спин...Ме интересира било какво мислење.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Спин
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 27, 2019 7:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Васер кугла со 3-4 мушици, мушиците пред куглата треба да ти бидат, на едно 25-30 см оддалеченост една од друга, куглата не ја пуни многу, 1/4 до 1/3, да не мава прејако, ама сепак да шљапа.
Воблер на Пчиња не ти препорачувам, подобро ти е со васерка, а најдобро да научиш да мушичариш :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Спин
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 27, 2019 6:15 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONПон Maј 20, 2019 5:29 pm
МислењаCOLON8
И ја мислам дека теренот не е за воблери, 300 треви, корења и други глупости, милина за трокуки :fishing: :head_bang:
Можда треба да размислам за мушичарење, али си бара доста пракса.Мушичарењето го третирам како
уметност у риболов.Самата опрема, движењата,, абе несвес..Балет :))))

фала за предлогот, вреди да се проба.. ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пчиња-Спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 04, 2019 9:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Малце ти е јака трската за спин по река,доволно ти е од 5 до 20 грама(реално се и послаби поевтините трски),мали воблери до 5 грама и блинкери 1,2 големина и пробувај за клен,дава ситен до кај 300-400 грама,а знае и поголем главоња да удри.
Фрлај флоатинг воблери што не одат длабоко,со кратка пакта..биди упорен,од еднаш два пати неможеш да кажеш дека нејке или нема риба да удри..бистро.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum