www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 2:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 23, 2014 1:25 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Додаток бр. 1. Во течна или прашкаста форма. Неопходен но бара најдисциплиниран пристап во користењето од сите додатоци и строго придржување до упатствата за употреба.
Го има во различни концентрации, бои, агрегатни состојби.
Едниот е препорачлив со присуство од 4 гр на 1 кгр., друг со 20 гр. на 1 кгр (прашкастите)
За течните сум тапа (за во бојли) ама бездушно го користам како умакаљка (дип), самостојно или во комбинација.
Во Македонија да го најдеш е како на спортска да добиеш. Сајбериве нека продолжат.
Каде може да се набави, каков го има, колку чини?
Во потрега сум на оној кафениот (разредениот), во течна состојба. Го имаше во Копенс кај Тони, ама веќе не.
Пукајте. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 23, 2014 1:32 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Betain hcl e eden edinstven na nutrabaits i nema drug i sekogas e vo praskasta golemi kristali.Na vkus e mnogu kisel poradi hidrohloridot.Seto ostanato e gola voda.Odnosno seto ostanato sluzi samo za atrakcija.sekeren betain koj go ima kaj nas,obicen ili cist betain ne e isto so hcl betain.Pokraj na nutra i sbs izvadi hcl.Ako birate birajte od ovie dva proizvoda ako sakate da go dobiete procesot koj treba odnosno priprema polesno krapot da ja svari hranata pokraj atrakcijata
Dokolku sakate da postignete pojaka atrakcija ama samo toa i nisto drugo togas bilo koj drug betain odgovara i nema vrska dali e tecen ili praskast

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 23, 2014 3:18 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Aпр 23, 2013 10:40 pm
МислењаCOLON166
Дали може прашкастиот да се раствори со вода и да го претвориш во течен, и коj би бил соодносот?

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 23, 2014 5:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
N-BUTYRIC-на киселина, од моето искуство, се покажа како подобар атрактор од BETAIN-от ...
... колку памтам беше производ на NUTRABAITS ... се користи во конценртација од 1-2ml на kg микс за боила ... или може како што го користев јас ... бидејќи е хидросолубилен ... 2ml растворени во 100ml претходно припремен солвент со хидрофилни глави (према период кога се користи) ... со кој ги попрскував готовите ловни боили ...

... одлично оди во комбинација со капроична килелина ... и со овошни или кремасти ароми ...

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 23, 2014 5:20 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
a kako dojde do zaklucok deka nb acid deka e atraktor,, i podobar od betainot tecen il praskast,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 24, 2014 6:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
... многу едноставно ицо ... само треба да разграничиш што е што ... и одговорот сам ќе ти се каже ... :D

-----
н-бутеричната киселина е органска кислена, спаѓа во групата на масни киселини, содржи карбоксилна група и структурната формула и е CH3CH2CH2-COOH ...
ја има во млекото (и млечни производи, вклучувајќи го и путерот ... од каде и е и името). се ослободува при анаеробна ферментација. има непријатен мирис (ужегнат - всален путер).

бетаин, хемиски е назив за неутрално хемиско соединение кое содржи позитивно наелектризирана катјонска група.
она за кое овде праиме муабет е всушност триметилглицин што претставува н-триметил амино киселина која во реакција со HCL се дава сол.
(CH3)3NCH2CO2 + HCl → [(CH3)3NCH2CO2H]Cl
функцијата на бетаинот е пред и се подобрувач на дигестија на храна (за што своевремено и се кореистел као лек).
со деградација на триметилглицин се добива триметиламин кој има опор мирис (риба во распад).

-----
еве го одговорот:

познавајќи ги процесите кој би се случиле во водена средина ... н-бутеричната киселина претставува готов продукт за дигестија и со самото тоа атрактор ... додека бетаинот пред и се делува како изгладнувач а после како атрактор (откако ке му се деси хемиски процес)

:yahoo: MYTH BUSTED :yahoo:

пс. кога самите производители вака би ги разглобиле работите ... би останале без парче леб.
... али ЕКСПЕРИМЕНТ + ИСКУСТВО = РЕЗУЛТАТ

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 24, 2014 7:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Postojat poveke vidovi betain i ne se site od animalno poteklo.Ne e HCL nego e HC1,najdobar e onoj od animalno poteklo.Zatoa i pisav deka ima bilno poreklo i animalno poreklo.Samiot betain e isklucitelen atraktor zosto go ima skoro vo sve i kako hemiski sostav mu e prepoznatliv na krapot.Vo kombinacija so hc1 i ako se ostavi hranata pocnuva negovata hemiska reakcija na razlaganje-toa e ona najbitnoto.

n-butricnata kiselina e samo atraktor i nema nikakvo znacenje za varenje na hranata.

RAzlikata vo ovie dve e deka so betainot nemozes da preteras dodeka so n-butrikot itekako mozes i namesto da dobies riba samo ke ja izbrkas ili kako eden takmicar sto napravi na akvarium rikna 7 krapa i racete mu otekoa ;) ;)

betainot se koristi vo site godishni vreminja a n-butrikot samo vo prolet na poladna voda.

N butrikot ne e sovrsen atraktor kako betainot ili drugite aminokiselini zosto prvo voopsto ne e aminokiselina pa da go podseka krapot na jadenje i kako takva znae da ti dade riba ama znae i da pomines bez nikakov bip.Jas ja vikam prodavacica

Ova e od iskustvo.ne me interesira hemiski sostav ;) ;) ;) ;)

Tecniot betain e vo najcista forma za razliak od kristaliziraniot i kako takov e najdobar za upotreba.Najdobro e odnadvor zosto vo tecna forma gubi mnogu poveke od svojstvata odkolku kristaliziraniot zosto ne e termostabilen,vprocem niedna aminokiselina ne e ..

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 24, 2014 9:38 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Šojka НапишиCOLON
... многу едноставно ицо ... само треба да разграничиш што е што ... и одговорот сам ќе ти се каже ... :D

-----
н-бутеричната киселина е органска кислена, спаѓа во групата на масни киселини, содржи карбоксилна група и структурната формула и е CH3CH2CH2-COOH ...
ја има во млекото (и млечни производи, вклучувајќи го и путерот ... од каде и е и името). се ослободува при анаеробна ферментација. има непријатен мирис (ужегнат - всален путер).

бетаин, хемиски е назив за неутрално хемиско соединение кое содржи позитивно наелектризирана катјонска група.
она за кое овде праиме муабет е всушност триметилглицин што претставува н-триметил амино киселина која во реакција со HCL се дава сол.
(CH3)3NCH2CO2 + HCl → [(CH3)3NCH2CO2H]Cl
функцијата на бетаинот е пред и се подобрувач на дигестија на храна (за што своевремено и се кореистел као лек).
со деградација на триметилглицин се добива триметиламин кој има опор мирис (риба во распад).

-----
еве го одговорот:

познавајќи ги процесите кој би се случиле во водена средина ... н-бутеричната киселина претставува готов продукт за дигестија и со самото тоа атрактор ... додека бетаинот пред и се делува како изгладнувач а после како атрактор (откако ке му се деси хемиски процес)

:yahoo: MYTH BUSTED :yahoo:

пс. кога самите производители вака би ги разглобиле работите ... би останале без парче леб.
... али ЕКСПЕРИМЕНТ + ИСКУСТВО = РЕЗУЛТАТ

stvarno ednostaven odgovorov kolega :D :D

a ti zemi dve aromi pr po 50ml i ako sakas da gi mesas zaedno, za da gi izbalansiras probaj so nb kiselina,, znaes koga ke gi razgradis i izmesas,, nikogas,,

istiot slucaj probaj so bilo koja amino kislina, bez ralika dali e tecna ili praskasta, ke vidis so ke se sluci,.

e sega prasanje do tebe,, koja e amini kislina koja 90 % e atraktor sto samata hrana mu ja pravi na krapot ragradena, ili pa nb kislina koja gi soedinuva i spojuva ssostojite kako takva, a najmalku a amino kislelina i ne moze da bide atraktor,,,

ova e samo moe iskustvo ne procitano, nego probano, sto zamene nb acid nema vrska so krapski ribolov u 80% slucaite za diva voda, ... ne treba na znaecenje da mu se dava osven vo jajcata i hemijata kompletna u niv so 2 kapki ke imate nesto po sodineto i pokampktno so pomalku mesanje,,,

a za mesanje na hemija, se sto ke probate ke zabete,, gospod ne i go znae praviot razmer :D :D

poz od najubavot grad u mk i posiroko :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 25, 2014 5:47 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
... @ JaneMK:

апсолутно со н-бутиричната киселина мора многу внимателно ... животните неа ја регистрираат за присутна во концентрација до 10 %о (pro mile) ... и се што е над таа концентрација предизвикува контра ефект. ја има во сите природни кремасти ароми, ја има и во масните анимални адитиви што ги додаваме, а ја додаваат и во некој од овошните.

за беатинот се слагам дека е подобар тој од анимално порекло ... посебно тој екстархиран од школки ... за разлика од растителниот (од каде е првично екстрахиран - шекерна репа),
али незнам кој производител каков бетаин нуди и во која форма, т.е. дали е во форма на подобрувач на варење (триметилглицин) или е путерифициран (триметиламин) па е атрактор исклучиво, или е комбинација од едно и друго. би ми било од корист доколку препорачаш некој производител.
... од тој што го наоѓав кај нас, во пластично флаконче 1-2ml течен со боја на карамела/браон ... не бев задоволен.

---

... @ ico baits:

очито биохемија не ти е најјака страна ... :D
ico baits НапишиCOLON
e sega prasanje do tebe,, koja e amini kislina koja 90 % e atraktor sto samata hrana mu ja pravi na krapot ragradena, ili pa nb kislina koja gi soedinuva i spojuva ssostojite kako takva, a najmalku a amino kislelina i ne moze da bide atraktor,,,
одговор: ниту една амино киселина не е атрактор во % ниту пак разградува храна ... исто така н-бутиричната киселина ниту соединува ниту спојува состојќи ...

п.с. ... од кога на крапот ананас му е природна храна ... или кога видел харинга и октопод во распад ... ;)

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: BETAIN HCL
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 25, 2014 2:06 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Абе реков сајбери а не хемичари. :D
Пак у докажувања, формули, %, разградува, соединува.
Секој од нас може да отвори и прочита хемиски состави и намени. Целата работа е што тоа треба искуствено да се доживее, а не да ми каже Меделеј или Нилс Бор што е и како делува во буквална смисла, а крап видел само у тавче.
Јане спомна што се случува со претерано користење на Butyric acid-от, башка и не е најпријатен за нос и кожа.
Ме интересираше Betainot, кај може да се најде токму тој што на Шојка не му работел :D , ама не знам дали пишува за Бетаин или за Butyric acid, зошто овој за кој јас зборам доаѓаше у Копенс кај Тони во канти, во литри, а не во флакончиња од 1-2 млл. Имаше и едни ампули, ако се сеќавате,ама тапа беа.
Сите крапџии што натпреваруваат знаат што е Бетаин, а што Butyric acid (освен еден, на Аквариум :D ). Така што не се впуштајте во био-хемиски анализи и пак ќе докажуваме кој повеќе знае. Тоа не е целта.
Ми ветија двајца мои пријатели дека ќе сторат напори да го набавиме овој Бетаин, ама ми вети и Обама дека ќе престане модерниот империјализам а еве го на граница на Путин му дојде.
Бетаинот е неопходен.
Сите се кисели, а употребата зависи од концентрацијата. Пишува на упатството, а јас лично не би го слушал продавачот дека никогаш не може да се претера и со него.
Така ли е :ico: . :D :D :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum